Żyjmy Lepiej

Skołowani

Rowerzyści, rolkarze i ci na hulajnogach

Rower powinien być doskonale przystosowany do parametrów ciała człowieka, preferowanego przez niego sposobu jazdy oraz intensywności użytkowania. Rower powinien być doskonale przystosowany do parametrów ciała człowieka, preferowanego przez niego sposobu jazdy oraz intensywności użytkowania. Getty Images
Hierarchia pojazdów wykorzystywanych do fizycznej aktywności wygląda tak: rowery – długo, długo nic – inne kołowe. Tymczasem rolki czy hulajnogi bywają bardziej efektywne. Choćby jako narzędzia walki z nadwagą.
Jeśli chodzi o specyfikę wysiłku, jazda na rolkach jest podobna do roweru czy biegania.Getty Images Jeśli chodzi o specyfikę wysiłku, jazda na rolkach jest podobna do roweru czy biegania.

Polska na rowerach? Stało się, przynajmniej sądząc po liczbach. Rocznie sprzedaje się u nas ponad milion jednośladów, a wartość rynku szacowana jest na ponad 2 mld zł. W 2020 r. te liczby na pewno wzrosną, bo w pandemicznej rzeczywistości oczywiste zalety poruszania się na dwóch kółkach zostały wzbogacone o poczucie bezpieczeństwa, wynikające z unikania zatłoczonej miejskiej komunikacji.

Rower towarzyszy człowiekowi od najmłodszych lat. Najpierw jest biegowy, później tradycyjny, z doczepianymi kółkami bocznymi (czego się zresztą raczej nie poleca, bo zwalnia dziecko z koncentracji i zachowania zmysłu równowagi, który podczas jazdy na dwóch kółkach ma bardzo duże znaczenie).

Żyjmy lepiej „Trzymaj formę” (100171) z dnia 27.07.2020; Co lubi ciało; s. 38
Oryginalny tytuł tekstu: "Skołowani"
Reklama