Żyjmy Lepiej

Rozruszani

Co to znaczy być fit i jakimi ćwiczeniami można ten stan osiągnąć

„Celem jogi jako filozofii jest osiągnięcie wewnętrznej harmonii na wielu poziomach, dzięki czemu organizm staje się zdrowszy.” „Celem jogi jako filozofii jest osiągnięcie wewnętrznej harmonii na wielu poziomach, dzięki czemu organizm staje się zdrowszy.” Getty Images
Dr Bartłomiej Krynicki o tym, co to znaczy być fit i jakimi ćwiczeniami można ten stan osiągnąć.
„Układ choreograficzny w zumbie jest oparty na zmysłowych ruchach, tak jak np. kołysanie biodrami.”Getty Images „Układ choreograficzny w zumbie jest oparty na zmysłowych ruchach, tak jak np. kołysanie biodrami.”

TERESA OLSZAK: – Jest dziś moda na fitness. Dlaczego?
BARTŁOMIEJ KRYNICKI: – Bo zawiera w sobie dobrostan zarówno fizyczny, psychiczny, jak też społeczny. To postawa, która ma na celu utrzymanie nie tylko dobrej kondycji ciała w ruchu, ale też zdrowych nawyków żywieniowych i odrzucenie nałogów. Ważne jest także utrzymanie równowagi między pracą a wypoczynkiem, a także wiele działań prozdrowotnych, których celem jest wzrost zadowolenia z życia. Jestem fit oznacza, że jestem aktywny, żyję zdrowo i w ogólnym dobrostanie.

Jakie są formy fitnessu?
Taneczna, jak zumba, z urządzeniami, jak step, czy ogólnorozwojowa – jak np. joga czy pilates. Inne formy to stretching, TBC (Total Body Conditioning), cycling, czyli jazda na rowerze stacjonarnym w grupie przy muzyce, ale także pump. Fitnessem może być również nordic walking czy ćwiczenia na świeżym powietrzu w lesie. Z drugiej strony fitness to także sprzęt – ciężarki, maty, sztangi, ekspandery, gumy, bossu, piłki, stepy, colbordy. Możemy wreszcie mówić o fitnessie jako o działalności, czyli o klubach, i w tym kontekście także jako zajęciu zawodowym.

Które partie ciała rozwija?
To działania ukierunkowane na aktywność całego organizmu. Dlatego na zajęciach pracujemy nad układem mięśniowym, kostno-stawowym, krwionośnym czy oddechowym. Wszystko to ma zaś wpływ na układ nerwowy, czyli odpowiada na potrzeby psychiczne ćwiczącego – po prostu poprawia samopoczucie. I wydolność organizmu.

Kondycję możemy budować podczas takich zajęć, jak wspomniane wcześniej TBC, podczas których angażowane są naprzemiennie lub jednocześnie wszystkie partie ciała. Dobre efekty daje ABT (skrót: abdominal – brzuch, buttocks – pośladki, thighs – uda), czyli ćwiczenia modelujące i wzmacniające dolne partie ciała, popularne wśród kobiet.

Żyjmy lepiej „Trzymaj formę” (100171) z dnia 27.07.2020; Co lubi ciało; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Rozruszani"
Reklama