Żyjmy Lepiej

Z naciągnięcia

Zmiany przeciążeniowe

Po lewej łokieć tenisisty: stan zapalny ścięgien mięśni prostowników nadgarstka i palców. Po prawej łokieć golfisty: stan zapalny ścięgien mięśni zginaczy nadgarstka. Po lewej łokieć tenisisty: stan zapalny ścięgien mięśni prostowników nadgarstka i palców. Po prawej łokieć golfisty: stan zapalny ścięgien mięśni zginaczy nadgarstka. materiały prasowe
Ta kontuzja – wbrew swojej nazwie – może się przydarzyć każdemu. Wystarczy wielokrotnie powtarzać ręką czynność, która przeciąża mięśnie i stawy przedramienia.
Uszkodzenie mięśni, które prostują nadgarstek i łokieć często występuje u golfistów i tenisistów.123 RF Uszkodzenie mięśni, które prostują nadgarstek i łokieć często występuje u golfistów i tenisistów.

U tenisistów, którzy mocno eksploatują stawy łokci i nadgarstków, przeciążając je i nadmiernie prostując, dochodzi do nadwyrężeń podczas wyprowadzania uderzenia. Głównie backhandem, gdy nadgarstek utrzymuje się w pozycji zgięciowej, a gracz nie ma nawyku rozluźnienia chwytu rakiety zaraz po nim. Dlatego ta choroba nosi nazwę łokcia tenisisty. Ale z samym stawem łokciowym nie ma jednak nic wspólnego. Jej źródłem jest uszkodzenie mięśni, które prostują nadgarstek – przebiegają one przez całe przedramię i przyczepiają się tuż nad łokciem (za prostowanie łokcia odpowiada głównie inny mięsień – trójgłowy ramienia).

Żyjmy lepiej „Trzymaj formę” (100171) z dnia 27.07.2020; Przed czym chronić ciało; s. 120
Oryginalny tytuł tekstu: "Z naciągnięcia"
Reklama