Muzyka egzotyczna na polskich estradach
Warci Zachodu
Gdy zachodnia muzyka alternatywna wydaje się banalna, trzeba poszukać innej alternatywy. Dlatego przez okrągły rok egzotyczni artyści występują w Polsce na równych prawach, poza obiegiem muzyki ludowej.
Ata Kak, prywatnie Yaw Atta-Owusu z Ghany; historia nieprawdopodobna, jak z filmu „Sugar Man”
­­Kuba Dąbrowski

Ata Kak, prywatnie Yaw Atta-Owusu z Ghany; historia nieprawdopodobna, jak z filmu „Sugar Man”

Właściwie wszędzie ludzie reagują jak dzicy – uśmiecha się szeroko 56-letni Ghańczyk, błyskając złotym zębem i sygnalizując, że na spotkanie z publicznością warszawskiej Cafe Kulturalnej jest przygotowany. Tylko co on może wiedzieć o reakcjach tłumów, skoro dopiero zaczyna grać na koncertach własną muzykę?

Ata Kak: poszukiwany

Na scenie przedstawia się jako Ata Kak, bo taki pseudonim widniał na kasecie, którą nagrał na początku lat 90. Na komputerze, w domu, inspirując się trochę amerykańskim rapem. – Ale Amerykanie rapowali wtedy wolniej, ja robiłem to bardzo szybko – zastrzega. Głos Ata Kaka najwidoczniej nie przemówił do publiczności, bo z 50 wydanych wtedy egzemplarzy kasety sprzedały się trzy. Resztę rozdał rodzinie.

Artysta, prywatnie Yaw Atta-Owusu, wrócił do swojego zwykłego życia obieżyświata goniącego za pracą. Uczył angielskiego i grał na perkusji w Niemczech, potem mieszkał w Kanadzie, imając się różnych zajęć, po latach wrócił do Ghany. O karierze muzycznej zapomniał. Odkurzył ją Brian Shmikovitz, amerykański etnomuzykolog, który za stypendium Fulbrighta pojechał do Ghany i trafił na jego zakurzoną kasetę w 2002 r. Muzyka wydała mu się fascynująco egzotyczna – sprawiła, że założył blog, na którym postanowił prezentować ludziom takie wynalazki z kaset kupionych w Afryce. Nazwał go stosownie: Awesome Tapes From Africa. Zainteresowanie było tak duże, że niektóre z kaset zaczął publikować na nowo – na płytach.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj