Archiwum Polityki

Wersje reżyserskie

Nie tylko książki miewają swoje losy – filmy też. Bywa, że stare obrazy wracają ponownie na ekrany, rozpoczynając nowe życie, nieraz ciekawsze od pierwszego. Najczęściej powodem ponownych premier jest twórcze wykorzystanie nowych zdobyczy techniki (udźwiękowienie, kolorowanie kadrów czarno-białych). Od paru sezonów na Zachodzie pojawiają się tzw. wersje reżyserskie, czyli autorskie – twórca na nowo montuje swój film, dodając sceny, które kazał mu usunąć producent lub cenzor. Niedawno nową wersję „Ziemi obiecanej” przedstawił Andrzej Wajda. Kto następny? Czy i co zmieniliby w swoich znanych filmach wybitni twórcy, gdyby je reżyserowali dziś?

Filip Bajon

Ur. 1947. Właśnie skończył zdjęcia do „Przedwiośnia”. Wcześniejsze filmy: „Aria dla atlety”, „Bal na dworcu w Koluszkach”, „Magnat”, „Poznań ’56”.

W moich filmach staram się nic nie robić wbrew sobie. Jednak często bywało tak, że dla dobra filmu wycinałem z niego całkiem dobre sceny. Tak było w przypadku „Poznania ‘56”. Z ogromnym żalem pozbyłem się z niego pięknych, metafizycznych scen, które, niestety, mocno zwalniały akcję.

Polityka 52.2000 (2277) z dnia 23.12.2000; Kultura; s. 44
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >