Archiwum Polityki

Kuchnia śląska

W województwie śląskim rozpadła się koalicja Akcji Wyborczej Solidarność i Unii Wolności. Radni z AWS widzą w tym spisek centralnych władz UW i SLD, które traktują Śląsk jako poligon doświadczalny dla przyszłej koalicji parlamentarnej. Jaki to może mieć wpływ na funkcjonowanie koalicji rządowej, której liderzy związani są przecież ze Śląskiem?

Wacław Marszewski, przewodniczący regionalnego AWS i śląskiej Solidarności, jeszcze wierzy, że to nie definitywny rozwód, ale tylko głęboka separacja: – Nie otrzymaliśmy wypowiedzenia koalicji na piśmie. Ryszard Ostrowski, poseł, przewodniczący sejmiku i szef regionalnych struktur UW, uważa, że umowa stała się pustym zapisem, więc nie ma czego wypowiadać: – To AWS swoimi działaniami uśmierciła koalicję.

Partia kazała

Na ostatniej sesji sejmiku z zarządu województwa odszedł Lucjan Kępka, rekomendowany przez UW: – Rezygnuję z przyczyn politycznych – powiedział. – Takie dostałem polecenie partyjne!

Kępkę odwołano głosami UW i SLD – AWS była przeciwna. Wcześniej z zarządu odszedł Jan Rzymełka, drugi przedstawiciel unitów, który niedawno został posłem. Tak więc przynajmniej na szczeblu zarządu koalicja przestała istnieć. Przewodniczący Ostrowski poprosił o udzielenie mu wotum zaufania. Na pytanie Jana Obrychta, marszałka śląskiego, jaki jest cel tej dziwnej decyzji, odpowiedział, że to konsekwencja oświadczenia UW o uśmierceniu przez AWS koalicji. Jeżeli, jak twierdzi AWS, koalicja istnieje, to przekonamy się o tym w głosowaniu. Przewodniczącemu zaufali radni z UW i SLD – przedstawiciele AWS nie wzięli udziału w głosowaniu.

Rozważałem możliwość podania się do dymisji, ale doprowadziłoby to do paraliżu prac sejmiku, bo nie byłoby możliwości wyboru nowego przewodniczącego – mówi Ostrowski. – Województwo śląskie dostatecznie zostało już popsute, abyśmy jeszcze przykładali rękę do kompromitacji samorządu.

Unia zapowiada konstruktywną opozycję: – Do propozycji mniejszościowego zarządu AWS będziemy podchodzić merytorycznie, a nie politycznie – deklaruje Ostrowski.

Polityka 16.2000 (2241) z dnia 15.04.2000; Kraj; s. 32
Reklama