Archiwum Polityki

Złote ropuchy

Złotego Niedźwiedzia, nagrodę główną zakończonego w niedzielę 50 festiwalu filmowego w Berlinie, dostał zasłużenie młody amerykański reżyser Paul Thomas Anderson, autor ponadtrzygodzinnego filmu „Magnolia”. Jest to mozaikowy obraz życia współczesnych Amerykanów, cierpiących na najstraszniejszą chorobę kończącego się wieku, czyli samotność. W najbardziej widowiskowej scenie filmu, która pewnie przejdzie do historii kina, na miasto spada grad ropuch.

Przed nowym pałacem festiwalowym zainstalowano wielki telebim, na którym przechodnie mogli oglądać relacje z konferencji prasowych, ale też fragmenty starych dobrych filmów, nagradzanych niegdyś w Berlinie. Przez dziesięciolecia powtarzano slogan, iż tu właśnie Zachód spotyka się ze Wschodem i tak było naprawdę, choć nie zawsze owe flirty kończyły się w miłym nastroju. Z okazji jubileuszu pokazano po latach ponownie „Łowcę jeleni” Michaela Cimino, który to obraz prezentowany na Berlinale w 1979 r. oprotestowały władze ZSRR, więc delegacje krajów zaprzyjaźnionych opuściły festiwal.

Wspomnienia, dobre i złe, zostały pod starym adresem. Zresztą już od paru lat festiwal przeobrażał się, upodabniając się coraz bardziej do innych tego rodzaju imprez. Muszą być wielkie tytuły i modne gwiazdy, zwłaszcza z USA. Więc po to, by do Berlinale Palast wstąpił na chwilę Leonardo DiCaprio, ulubieniec nastolatków, bierze się do konkursu kiepski film „Plaża” z jego udziałem. W ogóle w tym roku do Berlina zjechało mnóstwo gwiazd i gdyby nie okropna pogoda, można by pomyśleć, że jesteśmy w Cannes.

Byliśmy jednak w Berlinie, przy Potsdamer Platz, tam gdzie kiedyś przebiegał mur dzielący na pół miasto i Europę, a teraz powstaje supernowoczesne centrum biznesowo-rozrywkowe, które z daleka wygląda jak dekoracja do filmu z gatunku science fiction. W ogromnej hali Berlinale Palast, gdzie sumienne służby techniczne kierowały ruchem tysięcy akredytowanych krytyków i gości, chwilami błądziliśmy niczym w labiryncie, co można by potraktować wręcz symbolicznie jako wyraz zagubienia jednostki we współczesnym stechnicyzowanym świecie. Był to wiodący temat wielu festiwalowych filmów. Ich bohaterowie porozumiewają się za pomocą poczty elektronicznej i telefonów komórkowych, a nie potrafią się zrozumieć.

Polityka 9.2000 (2234) z dnia 26.02.2000; Wydarzenia; s. 18
Reklama