Archiwum Polityki

Pierzem i puchem

Łatwo jest bronić ludzi przed abstrakcyjnym Niemcem, trudniej przed polskim biznesmenem. Zwłaszcza gdy jest mężem.

Dorota Arciszewska-Mielewczyk, senator PiS, jest doświadczoną parlamentarzystką. Przez dwie kadencje zasiadała w Sejmie. Teraz płynie jej druga kadencja w Senacie. Początkowo nierozpoznawalna, znana tylko w Gdyni, głównie z plakatów rozwieszanych gęsto w jej okręgu podczas kampanii wyborczych. Z czasem znalazła pomysł na polityczne zaistnienie. Została polskim biczem na Erikę Steinbach. Zaczęła od wsparcia dla Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych, a potem założyła Powiernictwo Polskie (PP), bazujące na polsko-niemieckich resentymentach.

Było o nim głośno za sprawą ulotki, na której szefowa niemieckiego Związku Wypędzonych została przedstawiona w towarzystwie teutońskiego rycerza i esesmana. Steinbach wytoczyła w Kolonii proces zarządowi PP i uzyskała zakaz kolportowania tej ulotki w Niemczech. Arciszewska-Mielewczyk angażowała się też w lokalne batalie. Na przykład wspierała lokatorów jednej z kamienic w Sopocie przeciwko niemieckim spadkobiercom. Przedstawiciele PP spalili przed sądem wyciętą z tektury sylwetkę Steinbach. Ostatnio zaś prawdziwą furorę zrobiła jako orędowniczka mieszkańców domu w Gdańsku-Oliwie przy ul. Polanki 58.

Dom należał do Augusta Lindhoffa, zmarłego w 1963 r. w Gdańsku. Wdowa Lindhoff w 1977 r. wyjechała do Niemiec. Dom przejęła gmina. Jednak nie zadbała o uporządkowanie spraw własnościowych w księgach wieczystych. W latach 90. XX w. o posesję upomnieli się niemieccy spadkobiercy. Sąd pierwszej instancji wydał wyrok na ich korzyść.

Lokatorzy, których urzędnicy miejscy wcześniej nie informowali o procesie, podnieśli larum. Interwencja pani senator zmobilizowała władze miasta, aby dochodzić od spadkobierców przed Sądem Apelacyjnym zwrotu nakładów poniesionych przez gminę na sporną kamienicę. Lokatorom obiecały, w razie konieczności, mieszkania komunalne poza kolejnością.

Polityka 23.2008 (2657) z dnia 07.06.2008; Kraj; s. 26
Reklama