Ja My Oni

Piękne umysły w brzydkim otoczeniu, czyli jak nieprzeciętna potrafi być inteligencja osób dotkniętych autyzmem lub schizofrenią

Inteligencja pięknych umysłów

Ben Affleck jako geniusz matematyczny Christian Wolff w filmie „Księgowy” Gavina O’Connora z 2016 r. Ben Affleck jako geniusz matematyczny Christian Wolff w filmie „Księgowy” Gavina O’Connora z 2016 r. BEW
Jak w umysłach dotkniętych autyzmem lub schizofrenią potrafi kwitnąć nieprzeciętna inteligencja.
Dustin Hoffman jako autyk Raymond Babbitt i Tom Cruise jako jego brat (z lewej) w filmie „Rain Man” Barry’ego Levinsona z 1988 r.BEW Dustin Hoffman jako autyk Raymond Babbitt i Tom Cruise jako jego brat (z lewej) w filmie „Rain Man” Barry’ego Levinsona z 1988 r.

Artykuł ukazał się w „Ja My Oni” tom 34. „Inteligencja”. Poradnik dostępny w Polityce Cyfrowej i w naszym sklepie internetowym.

***

Gdzie spędzają niedzielne popołudnia inteligentni ludzie? W muzeach, teatrach, kawiarniach – dlatego Renata Werpachowska, psycholog z Fundacji SYNAPSIS opiekującej się osobami z autyzmem, w wiosenną niedzielę prowadzi podopiecznych najpierw do Muzeum Warszawskiej Pragi, a następnie na posiłek do Kuchni Czerwony Rower.

Wybór ten jest nieprzypadkowy. – Moglibyśmy pójść do którejś z modnych restauracji lub kawiarni, ale wolimy miejsca zaangażowane społecznie – uzasadnia. Są takie w stolicy: Życie jest fajne, Pożyteczna, gdzie pracują osoby z lekką lub umiarkowaną niepełnosprawnością intelektualną, czy właśnie Czerwony Rower – lokal prowadzony przez Stowarzyszenie Otwarte Drzwi, które zajmuje się pomocą osobom w trudnej sytuacji życiowej.

Pyta mnie pan o inteligencję ludzi z autyzmem? Proszę z nimi o tym porozmawiać – zachęca pani Renata przy obiedzie.

Ja czasem robię głupie rzeczy, bo nie potrafię przewidzieć ich konsekwencji. Dlatego chyba nie jestem zbyt inteligentny – oświadcza z nieukrywaną przekorą 42-letni Piotr. Alicja, młodsza od niego o 10 lat, nie oponuje, bo według niej inteligencja to umiejętność wyciągania wniosków i przewidywania skutków własnych działań. Straciła pracę chyba właśnie z tego powodu. Piotr też szuka zatrudnienia, choć nie uważa, by na przeszkodzie stały słabe strony jego psychiki.

Ja My Oni „Inteligencja” (100147) z dnia 13.05.2019; O inteligencji poznawczej; s. 28
Oryginalny tytuł tekstu: "Piękne umysły w brzydkim otoczeniu, czyli jak nieprzeciętna potrafi być inteligencja osób dotkniętych autyzmem lub schizofrenią"
Reklama