Przez ostatnich pięć lat diagnoz autyzmu w Polsce przybyło o 100 proc. Odczucie ulgi z czasem uruchamia się u niemal wszystkich, bo prawie u wszystkich diagnoza jest jak przełącznik z trybu chaosu na wyjaśnienie, porządek. A porządek w spektrum zazwyczaj się ceni.
Narasta sprzeciw wobec tradycyjnej psychiatrii. Zamiast u lekarzy pomocy szukamy w aplikacjach i poradnikach. Dwie książki próbują uporządkować ten chaos. Z różnym skutkiem.
Zespołu Aspergera nie ma. Nie umieszczono go w najnowszej klasyfikacji chorób i zaburzeń. W najnowszym odcinku „Jak wytrzymać ze sobą i światem”, czyli podkastu psychologicznego „Polityki”, rozmawiamy o przyczynach tej decyzji. Ale nie tylko.
Rozmowa z psychiatrą dr Justyną Szyburską o tym, jak przejawia się spektrum autyzmu u dziewcząt i dlaczego warto je diagnozować.
Przywódca trzęsący Polską i partią Władysław Gomułka dziś prawdopodobnie zostałby zdiagnozowany jako osoba ze spektrum autyzmu.
Niemówiący, autysta, geniusz. Dzięki ogromnej determinacji jego samego i bliskich mu ludzi został doktorem prawa. Czy uda mu się pokonać także formalne bariery i znaleźć zatrudnienie, by zyskać szanse na godne życie?
W dotkliwym dla twórców roku nominowani do Paszportów otrzymają wsparcie finansowe. Wszyscy. Choć w przypadku pisarza Igora Jarka nie obyło się bez przeszkód.
Dr hab. Małgorzata Święcicka: O problemach psychicznych dzieci i rozmaitych „psychologicznych modach”, rodzicielskich zaniedbaniach i lękach na wyrost.
Jak w umysłach dotkniętych autyzmem lub schizofrenią potrafi kwitnąć nieprzeciętna inteligencja.
Dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu często miewają kłopoty jelitowe. Radykalne rozwiązanie, jakim jest przeszczep flory jelitowej, usuwa nie tylko te problemy. Łagodzi także objawy autyzmu.