Ja My Oni

Czy lenistwo jest nadrzędnym celem rozwoju cywilizacji

Czy lenistwo jest nadrzędnym celem rozwoju cywilizacji?

Ofiarą sukcesu w dziedzinie nowych metod działania padają nasze sieci społeczne, kultura, przekonania. Ofiarą sukcesu w dziedzinie nowych metod działania padają nasze sieci społeczne, kultura, przekonania. Getty Images
Transformacja cyfrowa – czy maszyny odbiorą nam pracę.
Bez solidnego wykształcenia nawet bardzo inteligentni ludzie nie są w stanie wykorzystać swoich atutów w coraz bardziej przesiąkniętym technologią środowisku.Getty Images Bez solidnego wykształcenia nawet bardzo inteligentni ludzie nie są w stanie wykorzystać swoich atutów w coraz bardziej przesiąkniętym technologią środowisku.

Carl Benedikt Frey i Michael A. Osborne z University of Oxford opublikowali w 2013 r. pracę „Future of Work” (Przyszłość pracy), w której przedstawili wyniki analizy podatności niemal 700 zawodów na automatyzację. Kierując się ogólnym omówieniem tego słynnego dziś studium, media na świecie zapełniły się tytułami typu „Maszyny odbiorą nam pracę”, co wywołało zaniepokojenie i sprowokowało liczne debaty. Jednak wymowa pracy Freya i Osborne’a jest jak najdalsza od tak pesymistycznych wniosków. Podkreśla wręcz znaczenie ludzkiej inteligencji i zdolności do adaptacji, których komputery jeszcze przez długi czas nie będą mogły zastąpić.

Leń, który się kształci

Obserwując historię gospodarczą świata, można nieco żartobliwie powiedzieć, że nadrzędnym celem rozwoju ludzkiej cywilizacji jest w gruncie rzeczy lenistwo. A czynnikiem, który pozwala to osiągnąć, jest właśnie inteligencja. Jeśliby sięgnąć po najprostszą i chyba najpopularniejszą jej definicję – że to zdolność rozwiązywania problemów – ludzkość przez całe stulecia skutecznie ją wykorzystywała do zmniejszania swojego wysiłku w pozyskiwanie potrzebnych jej zasobów. Jak złapać więcej ryb? Można posłużyć się oszczepem, ale żeby wykarmić nimi całą wioskę, trzeba byłoby spędzić na polowaniu kilka dni. Zatem lepiej użyć sieci. W jaki sposób uniknąć uciążliwego tropienia zwierzyny w lesie? Zastawić pułapkę i zaczekać, aż zwierzę samo w nią wpadnie.

Naszej inteligencji używamy do tego, żeby coraz lepiej żyć – ale przy tym mniej fizycznie pracować. Z drugiej jednak strony zmniejszanie się ilości fizycznej pracy nie wszystkich cieszy, dla wielu decydentów politycznych, zależnych od poparcia społecznego, zwiększa to bowiem poczucie zagrożenia bezrobociem wśród wyborców i zmusza polityków do interwencji.

Ja My Oni „Inteligencja” (100147) z dnia 13.05.2019; O sztucznej inteligencji; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Czy lenistwo jest nadrzędnym celem rozwoju cywilizacji"
Reklama