Ja My Oni

Obawy królowej

Czy lenistwo jest nadrzędnym celem rozwoju cywilizacji?

Ofiarą sukcesu w dziedzinie nowych metod działania padają nasze sieci społeczne, kultura, przekonania. Ofiarą sukcesu w dziedzinie nowych metod działania padają nasze sieci społeczne, kultura, przekonania. Getty Images
Transformacja cyfrowa – czy maszyny odbiorą nam pracę.
Bez solidnego wykształcenia nawet bardzo inteligentni ludzie nie są w stanie wykorzystać swoich atutów w coraz bardziej przesiąkniętym technologią środowisku.Getty Images Bez solidnego wykształcenia nawet bardzo inteligentni ludzie nie są w stanie wykorzystać swoich atutów w coraz bardziej przesiąkniętym technologią środowisku.

Carl Benedikt Frey i Michael A. Osborne z University of Oxford opublikowali w 2013 r. pracę „Future of Work” (Przyszłość pracy), w której przedstawili wyniki analizy podatności niemal 700 zawodów na automatyzację. Kierując się ogólnym omówieniem tego słynnego dziś studium, media na świecie zapełniły się tytułami typu „Maszyny odbiorą nam pracę”, co wywołało zaniepokojenie i sprowokowało liczne debaty. Jednak wymowa pracy Freya i Osborne’a jest jak najdalsza od tak pesymistycznych wniosków.

Ja My Oni „Inteligencja” (100147) z dnia 13.05.2019; O sztucznej inteligencji; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Obawy królowej"