Polityka o historii

Polityka o historii. Odc. 15

Jak Mikołaj Kopernik wywrócił nam świat do góry nogami

Jak to się stało, że pochodzący „z końca świata” astronom i matematyk stworzył dzieło, które wywróciło nasze postrzeganie wszechświata. Rozmowa z historykiem astronomii z PAN prof. Jarosławem Włodarczykiem.

Mikołaj Kopernik urodził się 550 lat temu, a zmarł 24 maja 480 lat temu. W związku z tymi okrągłymi datami rok 2023 ogłoszony został jako kopernikański. Toczą się dyskusje, czy astronom mówił po polsku, skąd pochodziła jego rodzina, czy ciało znalezione przez archeologów kilkanaście lat temu pod podłogą katedry we Fromborku i uroczyście pochowane dziesięć lat temu należało do Kopernika.

My wraz z historykiem astronomii z PAN prof. Jarosławem Włodarczykiem zastanawiamy się, na czym polegała kopernikańska rewolucja heliocentryczna i jakie miała konsekwencje dla nauki, a także jak to się stało, że pochodzący „z końca świata” astronom i matematyk stworzył dzieło, które wywróciło nasze postrzeganie wszechświata.

Więcej o Mikołaju Koperniku w Pomocniku Historycznym „Kopernik nieznany” – do kupienia od 17 maja w dobrych punktach sprzedaży prasy i na stronie sklep.polityka.pl.

Mikołaj Kopernik według Jana MatejkiMuzeum Uniwersytetu JagiellońskiegoMikołaj Kopernik według Jana Matejki

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama