Jak to się stało, że pochodzący „z końca świata” astronom i matematyk stworzył dzieło, które wywróciło nasze postrzeganie wszechświata. Rozmowa z historykiem astronomii z PAN prof. Jarosławem Włodarczykiem.
Już od 17 maja 2023 r. jest dostępne w sprzedaży nowe wydanie Pomocnika Historycznego z serii Biografie: „Kopernik nieznany”.
Gwiazdy gasną, bo niebo jaśnieje. I to w niespodziewanie szybkim tempie. To zaś oznacza poważne kłopoty, gdyż sztuczne światło nocą zagraża nie tylko obserwacjom astronomicznym, ale również dzikiej przyrodzie.
Są gigantyczne czarne dziury zwane supermasywnymi, znacznie mniejsze zwane pośrednimi i najmniejsze zwane gwiazdowymi. Właśnie uzyskaliśmy obraz supermasywnej czarnej dziury istniejącej w centrum Drogi Mlecznej.
Co roku Ziemia przecina orbitę roju meteoroidów zwanych Perseidami. Dochodzi do tego między 17 lipca a 24 sierpnia. Maksimum roju widać między 12 a 13 sierpnia. Wtedy obserwujemy jego deszcz.
Prof. Aleksander Wolszczan, fizyk, astronom, o tym, czy UFO jednak może istnieć. I co nauka wie o życiu pozaziemskim.
Przez kilka dni wkrótce po zachodzie słońca patrzcie na południowo-zachodnie niebo nisko nad horyzontem. Jeśli pogoda dopisze, znajdziecie tam Jowisza i Saturna w tzw. wielkiej koniunkcji.
Niespodziewana awaria kończy żywot obserwatorium Arecibo, najsłynniejszego radioteleskopu na Ziemi. Był narzędziem niezliczonych odkryć astronomicznych i symbolem nauki, wręcz jej pomnikiem.
W astronomii bardzo często znaczących odkryć dokonują amatorzy. Historia zna wiele takich przypadków. Zresztą nie tylko historia – tak się zdarza też dzisiaj.
Dla zabawy, ale też dla dobra przyrody, pozytywni wariaci na całym świecie łowią radiosondy meteorologiczne.