Przez kilka dni wkrótce po zachodzie słońca patrzcie na południowo-zachodnie niebo nisko nad horyzontem. Jeśli pogoda dopisze, znajdziecie tam Jowisza i Saturna w tzw. wielkiej koniunkcji.
Niespodziewana awaria kończy żywot obserwatorium Arecibo, najsłynniejszego radioteleskopu na Ziemi. Był narzędziem niezliczonych odkryć astronomicznych i symbolem nauki, wręcz jej pomnikiem.
W astronomii bardzo często znaczących odkryć dokonują amatorzy. Historia zna wiele takich przypadków. Zresztą nie tylko historia – tak się zdarza też dzisiaj.
„Ciemne niebo to kulturalne, naukowe i ekologiczne dziedzictwo ludzkości” – głosi międzynarodowa deklaracja UNESCO. Ale to gwiaździste niebo, podobnie jak wilk czy ryś, to dziś gatunek zagrożony.
Pierwszy zaobserwowany obiekt z dalekiego kosmosu, który wtargnął w nasz Układ Słoneczny, odkryli w październiku 2017 r. astronomowie z teleskopu Pan-STARRS, umieszczonego na Hawajach. Nigdy w historii ludzkości czegoś takiego nie widzieliśmy. Teraz widzimy.
14 listopada Księżyc będzie w tzw. pełni perygeum, co oznacza że znajdzie się najbliżej nas i będzie najjaśniejszy od 1948 roku.
Merkury, Wenus, Mars, Saturn i Jowisz. Po raz pierwszy od 10 lat można je dostrzec gołym okiem na jednym fragmencie nieba. Zobacz, jak najłatwiej je znaleźć
Wróżono z nich o szczęściu i powodzeniu władców. Używano ich, by manipulować masami. Do dziś nas pasjonują. 20 marca będziemy obserwować częściowe zaćmienie Słońca także w Polsce.
Amerykańska sonda jonowa Dawn zbliża się do planety karłowatej Ceres. Okazuje się, że coś tam wyraźnie świeci, ale nikt nie potrafi powiedzieć, co to może być.
Otwierając w podtoruńskim Gniewkowie astrobazę – miniobserwatorium astronomiczne dla uczniów i lokalnej społeczności - premier Donald Tusk ogłosił, że na wzór „piłkarskich orlików” powinny powstać docelowo w każdej gminie także „naukowe orliki” – lokalne centra popularyzujące naukę.