Temat tygodnia

Temat tygodnia. Odc. 40

O co chodzi z wetem do unijnego budżetu?

Premier Morawiecki przekonuje, że broni suwerenności kraju. Jakie skutki przyniesie groźba zawetowania unijnej perspektywy finansowej na najbliższą siedmiolatkę? Rozmowa z europosłanką KO Różą Thun.

Unijny budżet na lata 2021–27 jest inny niż dotychczasowe przede wszystkim dlatego, że zawiera dodatkowe gigantyczne pieniądze na wyjście z kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią. Premier Morawiecki zagroził jednak, że Polska zawetuje budżet, bo jego zdaniem powiązany z nim tzw. mechanizm obrony praworządności uderza w suwerenność kraju. Jakie skutki przyniesie to weto? Poprawi czy pogorszy pozycję Polski w Unii Europejskiej? Kto i ile może stracić? Rozmowa z europosłanką Koalicji Europejskiej Różą Thun, od wielu lat zajmującą się sprawami europejskimi, wcześniej m.in. jako prezeska Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana.

Premier Mateusz Morawiecki w Sejmie uzasadnia weto polskiego rządu do unijnego budżetu.Sławomir Kamiński/Agencja GazetaPremier Mateusz Morawiecki w Sejmie uzasadnia weto polskiego rządu do unijnego budżetu.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama