Temat tygodnia

Temat tygodnia. Odc. 76

Spór z Brukselą. Idzie na kompromis czy pogłębienie kryzysu?

Trybunał Julii Przyłębskiej odłożył podjęcie decyzji w sprawie wyższości polskiej konstytucji nad prawem unijnym do 30 września. Czy to zapowiedź jakiegoś porozumienia z Brukselą, czy raczej dokręcenia śruby? Rozmowa z Tomaszem Bieleckim.

Unijne instytucje mają dość odwlekania decyzji przez Trybunał Konstytucyjny, wolałyby już raczej wydanie jakiegoś wyroku, nawet jeśli nie będzie on po myśli Brukseli. Niekorzystne orzeczenie nie musi bowiem zamykać drogi do porozumienia. Dla Komisji Europejskiej warunkiem koniecznym takiego kompromisu jest uznanie przez Polskę lipcowych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Izby Dyscyplinarnej. Bez tego nie ma szansy na odblokowanie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Rozmowa z korespondentem polskich mediów w Brukseli i ekspertem Instytutu In.Europa Tomaszem Bieleckim.

Mateusz Morawiecki i Ursula von der Leyen podczas lipcowego szczytu Unii w BrukseliValeria Mongelli/ForumMateusz Morawiecki i Ursula von der Leyen podczas lipcowego szczytu Unii w Brukseli

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama