Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Zostań prorokiem we własnym kraju

2023: konkurs rozstrzygnięty

Zostań prorokiem we własnym kraju 2023: konkurs rozstrzygnięty

. . Polityka

Rok, który minął, okazał się średnio trudny dla proroków. Przyniósł parę niespodzianek, w tym jedną wyborczą, ale w sumie nie takiej skali, jak w poprzednich latach, z covidem czy dramatyczną inwazją Rosji na Ukrainę. Nasz konkurs miał też jednak kilka pułapek, które dotyczyły głównie spraw rynkowych. Tylko 28 proc. czytelników trafnie przewidziało stopę inflacji, że 1 grudnia 2023 r. będzie poniżej 10 proc., a konkretnie 6,6 proc. Większość uznała, że będzie wyższa. Rok wcześniej, w grudniu, inflacja sięgnęła niebywałych 17,4 proc., stąd pewnie wziął się ten brak optymizmu. A tylko 10 proc. – i to okazało się najtrudniejsze nasze pytanie – umieściło kurs NBP euro wobec złotego poniżej 4,50 zł (1 grudnia wynosił 4,35 zł, o 33 gr mniej niż rok temu, a logicznie rzecz biorąc, powinno być na odwrót). Kwestia ceny benzyny podzieliła po równo na realistów: że będzie w przedziale 5–7 zł za litr; i pesymistów – że powyżej. Rację mieli ci pierwsi; 1 grudnia bezołowiowa 95 kosztowała średnio 6,43 zł.

Podobny podział pół na pół dotyczył Władimira Putina, czy do 1 grudnia utrzyma władzę. Jak wiadomo – utrzymał, a nawet się jeszcze umocnił. Inne pytanie z haczykiem dotyczyło elementarnej w minionym roku kwestii, czy po wyborach PiS pozostanie u władzy. Tego zdania było 31 proc. uczestników, i to była prawidłowa odpowiedź. Ale pytaliśmy o stan na 1 grudnia; nie minęły dwa tygodnie, i tę władzę stracił. Wszystko z powodu niespodziewanego opóźnienia kalendarza wyborczego. W zasadzie powinniśmy uznać, że zdecydowana większość czytelników miała rację, wierząc w sukces opozycji. A nie była to łatwa wiara. Podobne rozbieżności mogły dotyczyć pytania, czy Donald Tusk 1 grudnia będzie premierem. Nie będzie – trafnie uznały dwie trzecie uczestników, choć już 13 grudnia sytuacja zmieniła się diametralnie.

Nie było kłopotu z odpowiedzią na pozostałe pytania. Przeważnie trafnie przewidziana została liczba list wyborczych opozycji, że były trzy. I że do 1 grudnia nie będzie porozumienia pokojowego między Ukrainą i Rosją, wojna na wyniszczenie trwa; papież Franciszek, wbrew wielu spekulacjom, nadal będzie sprawował swój urząd, a Iga Świątek będzie na czele rankingu WTA, nasza wielka tenisistka nie zawiodła oczekiwań.

Honorowy tytuł Superproroka należy się bezsprzecznie Katarzynie Płatek z Sosnowca, z kompletem trafnych przepowiedni. Dziewięciu prawidłowych odpowiedzi udzielili Piotr Subko z Łodzi, Zbigniew Szymczak ze Sławska i Aleksandra Wronecka z Zurychu (całą czwórkę czekają nagrody). Gratulujemy!

Zapraszamy do proroka 2024 on-line.

Będzie się działo!

***

Prawidłowe odpowiedzi 2023 r.: 1A, 2A, 3B, 4C, 5A, 6B, 7B, 8A, 9A, 10A.

Polityka 1/2.2024 (3446) z dnia 27.12.2023; W styczniu pytania, w grudniu odpowiedzi; s. 17
Oryginalny tytuł tekstu: "2023: konkurs rozstrzygnięty"

Czytaj także

null
Nauka

Za dużo leków, diagnoz depresji, autyzmu i ADHD? Wielki spór w psychiatrii

Narasta sprzeciw wobec tradycyjnej psychiatrii. Zamiast u lekarzy pomocy szukamy w aplikacjach i poradnikach. Dwie książki próbują uporządkować ten chaos. Z różnym skutkiem.

Paweł Walewski
12.04.2024
Reklama