Nagroda Architektoniczna

Gala wręczenia 10. Nagrody Architektonicznej POLITYKI

By być w zgodzie z wytycznymi sanitarnymi w pandemii, goście częstowali się babeczkami zamiast jubileuszowym tortem. By być w zgodzie z wytycznymi sanitarnymi w pandemii, goście częstowali się babeczkami zamiast jubileuszowym tortem. Teodor Klepczyński / Polityka
15 czerwca po raz dziesiąty została przyznana nasza Nagroda Architektoniczna. Spotkaliśmy się na kameralnej uroczystości z laureatami i jurorami w Pawilonie Edukacyjnym „Kamień”, jednym z finałowych obiektów. Jak się później okazało, zdobywcy Grand Prix.

Gala Nagród Architektonicznych POLITYKI, którą tradycyjnie poprowadzili redaktor naczelny Jerzy Baczyński oraz ich pomysłodawca Piotr Sarzyński, była w tym roku szczególna z kilku powodów. Po pierwsze, świętowaliśmy 10-lecie istnienia, można więc powiedzieć, że z wieku dziecięcego wkraczamy powoli w wiek młodzieńczy. Po drugie, spotkaliśmy się po rocznej, spowodowanej pandemią przerwie. Wprawdzie także w zeszłym roku wręczyliśmy nasze wyróżnienia, ale niestety wszystko odbywało się wówczas zdalnie i korespondencyjnie. Teraz ponownie mogliśmy się zobaczyć, porozmawiać, powspominać minione edycje, choć oczywiście wszystko to w wymaganym sanitarnym reżimie. Po drugie, uroczystość odbyła się w Pawilonie Edukacyjnym „Kamień”, który urzekł nas i na miejsce spotkania wybraliśmy go jeszcze na początku roku, po czym po kilku miesiącach okazało się, że jury właśnie tej realizacji przyznało tegoroczne Grand Prix.

Sanitarny reżim sprawił, że nie było nam dane dzielić jubileuszowego tortu, który godnie zastąpiły jubileuszowe babeczki. Nie było więc zdmuchiwania świeczek, za to była radość, że znowu możemy wspólnie celebrować najpiękniejszą nową polską architekturę.

Zapraszamy do obejrzenia skrótu uroczystości w materiale wideo i na zdjęciach.

10. Nagrodę Architektoniczną wręczyliśmy w Pawilonie Edukacyjnym „Kamień”, jednym z finałowych obiektów, który wybraliśmy na miejsce gali, zanim poznaliśmy efekty głosowania naszych jurorów.Teodor Klepczyński/Polityka10. Nagrodę Architektoniczną wręczyliśmy w Pawilonie Edukacyjnym „Kamień”, jednym z finałowych obiektów, który wybraliśmy na miejsce gali, zanim poznaliśmy efekty głosowania naszych jurorów.
Goście gali 10. Nagrody Architektonicznej powoli się zbierają.Teodor Klepczyński/PolitykaGoście gali 10. Nagrody Architektonicznej powoli się zbierają.
Pawilon „Kamień” gotowy na przyjęcie gości w reżimie sanitarnym.Teodor Klepczyński/PolitykaPawilon „Kamień” gotowy na przyjęcie gości w reżimie sanitarnym.
Prowadzący galę niezmiennie od dziesięciu lat: redaktor naczelny naszego tygodnika Jerzy Baczyński i Piotr Sarzyński, dziennikarz działu kultura i pomysłodawca nagrody.Teodor Klepczyński/PolitykaProwadzący galę niezmiennie od dziesięciu lat: redaktor naczelny naszego tygodnika Jerzy Baczyński i Piotr Sarzyński, dziennikarz działu kultura i pomysłodawca nagrody.
Dziękujemy partnerom gali: Zarządowi Zieleni m. st. Warszawy i Pawilonowi Edukacyjnemu „Kamień”.Teodor Klepczyński/PolitykaDziękujemy partnerom gali: Zarządowi Zieleni m. st. Warszawy i Pawilonowi Edukacyjnemu „Kamień”.
W imieniu jury kilka słów powiedział Marek Kościkiewicz.Teodor Klepczyński/PolitykaW imieniu jury kilka słów powiedział Marek Kościkiewicz.
Wyróżnienie za projekt Concordia Design we Wrocławiu odebrał Marcin Kucharski, właściciel pracowni Q2 Studio, która współpracowała z MVRDV przy projekcie.Teodor Klepczyński/PolitykaWyróżnienie za projekt Concordia Design we Wrocławiu odebrał Marcin Kucharski, właściciel pracowni Q2 Studio, która współpracowała z MVRDV przy projekcie.
Mirosław Nizio, właściciel pracowni NIZIO Design International i autor projektu Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.Teodor Klepczyński/PolitykaMirosław Nizio, właściciel pracowni NIZIO Design International i autor projektu Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.
Bogdan Wenta, prezydent Kielc, wystąpił jako inwestor dworca autobusowego, którego projekt pracowni Kamiński Bojarowicz Architekci zajął drugie miejsce w głosowaniu internautów.Teodor Klepczyński/PolitykaBogdan Wenta, prezydent Kielc, wystąpił jako inwestor dworca autobusowego, którego projekt pracowni Kamiński Bojarowicz Architekci zajął drugie miejsce w głosowaniu internautów.
Krzysztof Jaraczewski, autor koncepcji budynku Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, pierwszy dyrektor muzeum i wnuk marszałka, odbiera wyróżnienie za projekt.Teodor Klepczyński/PolitykaKrzysztof Jaraczewski, autor koncepcji budynku Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, pierwszy dyrektor muzeum i wnuk marszałka, odbiera wyróżnienie za projekt.
Jan Majdecki z Carolina Car Company opowiada o trudach przywracania świetności Sanatorium Abrama Gurewicza w Otwocku, stuletniego świdermajera, jednego z największych drewnianych obiektów w Europie.Teodor Klepczyński/PolitykaJan Majdecki z Carolina Car Company opowiada o trudach przywracania świetności Sanatorium Abrama Gurewicza w Otwocku, stuletniego świdermajera, jednego z największych drewnianych obiektów w Europie.
W imieniu pracowni Grupa 5 Architekci wyróżnienie odebrał Krzysztof Mycielski.Teodor Klepczyński/PolitykaW imieniu pracowni Grupa 5 Architekci wyróżnienie odebrał Krzysztof Mycielski.
Marlena Wolnik z MWArchitecki odbiera nagrodę za Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku.Teodor Klepczyński/PolitykaMarlena Wolnik z MWArchitecki odbiera nagrodę za Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku.
Katarzyna Kozioł w imieniu APA Wojciechowski odbiera nagrodę za projekt Elektrowni Powiśle w Warszawie.Teodor Klepczyński/PolitykaKatarzyna Kozioł w imieniu APA Wojciechowski odbiera nagrodę za projekt Elektrowni Powiśle w Warszawie.
Łukasz Zagała z Medusa Group z Przemo Łukasikiem są autorami projektu Hotelu Nobu.Teodor Klepczyński/PolitykaŁukasz Zagała z Medusa Group z Przemo Łukasikiem są autorami projektu Hotelu Nobu.
Piotr Kiser z Tacit Investment, który jest inwestorem nagrodzonego Hotelu Nobu.Teodor Klepczyński/PolitykaPiotr Kiser z Tacit Investment, który jest inwestorem nagrodzonego Hotelu Nobu.
Justyna Glusman, dyrektor i koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy, dziękuje swojemu zespołowi odpowiedzialnemu za powstanie Pawilonu „Kamień”.Teodor Klepczyński/PolitykaJustyna Glusman, dyrektor i koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy, dziękuje swojemu zespołowi odpowiedzialnemu za powstanie Pawilonu „Kamień”.
Marcin Brataniec, autor nagrodzonego projektuTeodor Klepczyński/PolitykaMarcin Brataniec, autor nagrodzonego projektu
Robert Skitek, laureat nagrody za projekt Przystani Kajakarskiej MOSM nad jeziorem Paprocany w Tychach.Teodor Klepczyński/PolitykaRobert Skitek, laureat nagrody za projekt Przystani Kajakarskiej MOSM nad jeziorem Paprocany w Tychach.
Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych, przedstawiciel inwestora Przystani.Teodor Klepczyński/PolitykaMaciej Gramatyka, zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych, przedstawiciel inwestora Przystani.
Nagroda Internautów trafia do Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. W imieniu inwestora nagrodę odbiera Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, której oddziałem jest Mauzoleum.Teodor Klepczyński/PolitykaNagroda Internautów trafia do Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. W imieniu inwestora nagrodę odbiera Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, której oddziałem jest Mauzoleum.
Tradycyjnie laureata Grand Prix ogłasza Jacek Michalak, wiceprezes zarządu firmy ATLAS, która od początku istnienia nagrody jest jej sponsorem głównym.Teodor Klepczyński/PolitykaTradycyjnie laureata Grand Prix ogłasza Jacek Michalak, wiceprezes zarządu firmy ATLAS, która od początku istnienia nagrody jest jej sponsorem głównym.
Marcin Brataniec wraz z Urszulą Forczek-Brataniec, odpowiedzialną za architekturę krajobrazu, cieszą się z Grand Prix 2020 dla Pawilonu Edukacyjnego „Kamień”.Teodor Klepczyński/PolitykaMarcin Brataniec wraz z Urszulą Forczek-Brataniec, odpowiedzialną za architekturę krajobrazu, cieszą się z Grand Prix 2020 dla Pawilonu Edukacyjnego „Kamień”.
Redaktor Jerzy Baczyński prezentuje numer tygodnika, w którym ukaże się artykuł z ogłoszeniem laureatów.Teodor Klepczyński/PolitykaRedaktor Jerzy Baczyński prezentuje numer tygodnika, w którym ukaże się artykuł z ogłoszeniem laureatów.
Wspólne zdjęcie laureatów, jurorów i organizatorów nagrody.Teodor Klepczyński/PolitykaWspólne zdjęcie laureatów, jurorów i organizatorów nagrody.
Prognoza pogody na szczęście się nie sprawdziła, goście mogli podziwiać lekko ujarzmioną dzikość otoczenia „Kamień” do późnych godzin wieczornych.Teodor Klepczyński/PolitykaPrognoza pogody na szczęście się nie sprawdziła, goście mogli podziwiać lekko ujarzmioną dzikość otoczenia „Kamień” do późnych godzin wieczornych.

Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Za dużo leków, diagnoz depresji, autyzmu i ADHD? Wielki spór w psychiatrii

Narasta sprzeciw wobec tradycyjnej psychiatrii. Zamiast u lekarzy pomocy szukamy w aplikacjach i poradnikach. Dwie książki próbują uporządkować ten chaos. Z różnym skutkiem.

Paweł Walewski
12.04.2024
Reklama