Dyskretny urok gierkowszczyzny

Edward Wspaniały
Mit Edwarda Gierka – dobrego gospodarza i patrioty – odżył ostatnio za sprawą Jarosława Kaczyńskiego. Narodził się jednak dużo wcześniej.
Edward Gierek na polowaniu w Rumunii, z lewej Nicolae Ceausescu, październik 1976 r.
Jan Morek/Forum

Edward Gierek na polowaniu w Rumunii, z lewej Nicolae Ceausescu, październik 1976 r.

Podczas wiecu przedwyborczego w Sosnowcu, rodzinnym mieście byłego pierwszego sekretarza, prezes PiS chwalił Gierka za mocarstwowe ambicje i politykę wobec opozycji, której rzekomo nie zamykał do więzień. Mimo to w Sosnowcu (gdzie Gierek w sierpniu 2001 r. został pochowany) wygrał Bronisław Komorowski, 64 do 36. Ale rezultat Kaczyńskiego i tak można uznać za nie najgorszy.

Na wynik złożyło się nie tylko komplementowanie epoki Gierka, ale też prawie samobójczy dla PO wcześniejszy pomysł ich radnych, aby odebrać Gierkowi tytuł honorowego obywatela Sosnowca. Kaczyński liczył, że uzyska poparcie prof. Adama Gierka, najstarszego syna pierwszego sekretarza, posła do Parlamentu Europejskiego – wszak pięć lat temu wsparł on w drugiej turze jego brata. Prof. Gierek poparł jednak Komorowskiego. Może dlatego, że jest uwrażliwiony na przymiotnik „komunistyczny”, którego użył lider PiS wspominając o jego ojcu. Adam Gierek w rozmowach z Polityką określał go jako socjalistę lub socjaldemokratę, a teraz dodał, że w dzisiejszym rozumieniu można mówić o „eurokomuniście”. Edward Gierek był jedynym pierwszym sekretarzem w bloku wschodnim, którego w młodości nie formował komunizm w wydaniu radzieckim, ale zachodnim – francuskim i belgijskim.

I tak końcówka kampanii prezydenckiej odkurzyła mit Gierka i lat 70.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną