Historia

Łączenie rozdzielonych

Elbląg i Królewiec – miasta z przeszłością

Wspólnym, a zarazem najtragiczniejszym doświadczeniem Elbląga i Królewca stały się niemal całkowite zniszczenie miast i wymiana ludności. Wspólnym, a zarazem najtragiczniejszym doświadczeniem Elbląga i Królewca stały się niemal całkowite zniszczenie miast i wymiana ludności. materiały prasowe
W Elblągu i Kaliningradzie otwarto wystawy historyczne powstałe dzięki współpracy polsko-rosyjskiej. Nowoczesne, poruszające i zapadające w pamięć. Jak to się stało, że w obecnej sytuacji politycznej w ogóle udało się ukończyć taki projekt?
Założone w 2008 r. kaliningradzkie muzeum powstało na fali mody na niemieckość.materiały prasowe Założone w 2008 r. kaliningradzkie muzeum powstało na fali mody na niemieckość.

Elbląg i Kaliningrad są od siebie oddalone o niecałe 100 km, ponieważ jednak w 1945 r. oddzieliła je granica polsko-rosyjska, mało kto pamięta, jak wiele je kiedyś łączyło. To dwa z trzech najstarszych miast południowego wybrzeża Bałtyku, obydwa zbudowane w XIII w. przez krzyżaków nad rzekami wpadającymi do Zalewu Wiślanego. W ramach chrystianizacji plemion Prusów rycerze krzyżowi wznosili na terytorium pogan kolejne warownie, skąd sprawowali rządy w nowo powstałym Państwie Zakonnym.

Dwa zamki

W trakcie badań archeologicznych w 2013 r.

Polityka 49.2014 (2987) z dnia 02.12.2014; Nauka ; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Łączenie rozdzielonych"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Los bezpłodnych katolików: niech Bóg decyduje

Wierzą w Boga, dlatego nie decydują się na potępiane przez Kościół in vitro i inseminację. Niepłodni po katolicku.

Elżbieta Turlej
24.01.2013