Historia

Lidzbark, w istocie, Warmiński

Lidzbark, miasto biskupów

Rezydencja biskupów warmińskich to budowla obronna, ale pełniła głównie funkcje reprezentacyjne. Rezydencja biskupów warmińskich to budowla obronna, ale pełniła głównie funkcje reprezentacyjne. Stanisław Ciok / Polityka
Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku przetrwanie zawdzięcza temu, że był na uboczu. Dumnych z niego lidzbarczan to pozostawanie w cieniu jednak trochę uwiera. Całkiem słusznie.
Odnowiona oranżeria i paradne schody z XVIII w. w dawnych ogrodach biskupów warmińskich, które największy rozgłos zawdzięczały księciu poetów.Stanisław Ciok/Polityka Odnowiona oranżeria i paradne schody z XVIII w. w dawnych ogrodach biskupów warmińskich, które największy rozgłos zawdzięczały księciu poetów.

Anna Puszcz, anglistka i prezes organizacji pozarządowej, kilka lat mieszkała poza Lidzbarkiem, ale wróciła. Dziś kieruje Biblioteką Pedagogiczną w odrestaurowanej XVIII-wiecznej oranżerii, w dawnych ogrodach biskupów warmińskich. – Wiele osób wraca, bo ma poczucie bycia stąd i potrzebę dbania o miasto, na przykład sopranistka Anna Mikołajczyk-Niewiedział, która wraz z mężem Markiem organizuje tu od 11 lat festiwal muzyki dawnej. Anna Puszcz też nie próżnuje. Stworzyła w oranżerii ośrodek kulturalno-oświatowy, w którym organizuje wystawy, koncerty i odczyty.

Polityka 37.2016 (3076) z dnia 06.09.2016; Na własne oczy; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Lidzbark, w istocie, Warmiński"

Czytaj także

Społeczeństwo

Krótkoterminowi turyści wysiedlają mieszkańców miast

Krótkoterminowy turysta już wysiedlił mieszkańców krakowskiej starówki. Teraz masowo rezerwuje Warszawę.

Edyta Gietka
29.08.2019