Historia

Waga „Aneksu”

Jak czasopismo „Aneks” walczyło z peerelowską władzą

Redaktorzy „Aneksu”, Aleksander i Eugeniusz Smolarowie (pierwszy i trzeci z lewej) z Leszkiem Kołakowskim (drugi z lewej) i Adamem Michnikiem, Paryż 1976 r. Redaktorzy „Aneksu”, Aleksander i Eugeniusz Smolarowie (pierwszy i trzeci z lewej) z Leszkiem Kołakowskim (drugi z lewej) i Adamem Michnikiem, Paryż 1976 r. archiwum Andrzeja Friszke / Fotonova
W 1973 r. Służba Bezpieczeństwa odnotowała pojawienie się na Zachodzie nowego „ośrodka dywersji” przeciwko PRL.
Oprócz kwartalnika (wydano 53 numery) istniało również wydawnictwo książkowe, w którym ukazało się ponad sto książek polskich i obcych autorów.AN Oprócz kwartalnika (wydano 53 numery) istniało również wydawnictwo książkowe, w którym ukazało się ponad sto książek polskich i obcych autorów.

Obok paryskiej „Kultury” i Radia Wolna Europa na początku lat 70. organom polskiego MSW przybył nowy wróg – pismo, w którego pierwszym numerze znalazły się artykuły m.in. amerykańskiego politologa Samuela Huntingtona i włoskiego ekonomisty Domenico Nutiego. Wbrew pozorom nie składały się one na teoretyczny periodyk naukowy, lecz zapoczątkowały jedną z najciekawszych form działania wymierzonego w monopol władzy PZPR.

Korzeni pisma należy szukać w Warszawie drugiej połowy lat 60.

Polityka 12.2018 (3153) z dnia 20.03.2018; Historia; s. 57
Oryginalny tytuł tekstu: "Waga „Aneksu”"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021