Historia

Kryptonim Rotunda

Wybuch w warszawskiej Rotundzie

Zniszczony wybuchem budynek tzw. Rotundy przy ul. Marszałkowskiej. Zniszczony wybuchem budynek tzw. Rotundy przy ul. Marszałkowskiej. Adam Urbanek/CAF / PAP
Wybuch w warszawskiej Rotundzie 40 lat temu ­zmobilizował Służbę Bezpieczeństwa do intensywnego śledztwa. Wątków było wiele.
Rotunda w 1968 r.Autor nieznany/Wikipedia Rotunda w 1968 r.

W czwartek 15 lutego 1979 r. ok. godz. 12.40 Śródmieściem Warszawy wstrząsnęła potężna eksplozja. W powietrze wyleciał – jak się później okazało w wyniku wybuchu gazu – budynek tzw. Rotundy przy ul. Marszałkowskiej. Mieściła się w nim siedziba III Oddziału Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Państwowego (PKO BP). Obok rozpoczętej natychmiast akcji ratowniczej swoje działania prowadziła również – podobnie jak w przypadku innych tego rodzaju zdarzeń – Służba Bezpieczeństwa.

Polityka 7.2019 (3198) z dnia 12.02.2019; Historia; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Kryptonim Rotunda"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021