Historia

Rządy mikrobów

Z dziejów pandemii

Scena zarazy we Florencji w 1348 r. opisana przez Boccaccia, obraz Baldassarego Calamai, XIX w. Scena zarazy we Florencji w 1348 r. opisana przez Boccaccia, obraz Baldassarego Calamai, XIX w. Getty Images
Wszystkie cywilizacje miały swoje plagi, doczekała się więc i nasza.
Alegoryczny obraz epidemii w Rzymie: zaraza wyłamuje drzwi domu, Jules-Elie Delaunay, XIX w.Getty Images Alegoryczny obraz epidemii w Rzymie: zaraza wyłamuje drzwi domu, Jules-Elie Delaunay, XIX w.

Historia pełna jest opowieści o pozaludzkich czynnikach rozstrzygających ważne procesy dziejowe. Rosjanie, broniąc swojej bezkresnej ojczyzny, zawsze mogli liczyć na przestrzeń, która „rozpuszczała” największe nawet inwazyjne armie. Nigdy nie zawodził też Generał Zima, przed którym rozpadały się na mrozie cynowe guziki mundurów żołnierzy Wielkiej Armii Napoleona i milkły w bezruchu silniki niemieckich czołgów.

Dyzenteria gorsza niż Borodino

Napoleon mimo świadomości tych dwóch wymiarów rosyjskiej strategicznej głębi podjął ryzyko wojny z Rosją w 1812 r.

Polityka 13.2020 (3254) z dnia 24.03.2020; Historia; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Rządy mikrobów"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Przejechała 1400 km, żeby wykonać legalną aborcję

Kiedyś byłam za PiS, uważałam, że pomaga rodzinom, a aborcja to morderstwo. Już tak nie sądzę – mówi Maria. W pięciu szpitalach odmówiono jej zabiegu przerwania ciąży.

Agata Szczerbiak
17.06.2020