Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Rok 2034

„Rok 2034”: powieść o przyszłej cyberwojnie

Cyberwojna opisana w „Roku 2034” może zakrawać na science fiction, ale jej elementy były już w 2008 r. zastosowane przez Rosję w Gruzji. Cyberwojna opisana w „Roku 2034” może zakrawać na science fiction, ale jej elementy były już w 2008 r. zastosowane przez Rosję w Gruzji. Getty Images
Najnowsza powieść o przyszłej wojnie światowej z miejsca wskoczyła na listę bestsellerów „New York Timesa”.
Po roku 1989 kilkakrotnie już ogłaszano śmierć NATO, ale sojusz trwa i nawet po wycofaniu się z Afganistanu będzie ważnym elementem stabilizacji.PantherMedia Po roku 1989 kilkakrotnie już ogłaszano śmierć NATO, ale sojusz trwa i nawet po wycofaniu się z Afganistanu będzie ważnym elementem stabilizacji.

Ta smutna historia zaczyna się od „aksamitnego” Pearl Harbor – skoordynowanej chińsko-irańskiej prowokacji na Morzu Południowochińskim i w Zatoce Perskiej. A kończy nuklearnym bombardowaniem San Diego i Szanghaju. A przy okazji – rosyjskim zawłaszczeniem Mazur i pribałtyki jako korytarza do Kaliningradu przy bezczynności Europy i degradacji Ameryki.

Współautorem powieści (wraz z Elliotem Ackermanem, byłym marines w Afganistanie i współpracownikiem CIA), jest czterogwiazdkowy admirał amerykański James Stavridis, do 2012 r. naczelny dowódca wojsk NATO w Europie. Bezpartyjny na tyle, że Hillary Clinton rozważała, czy nie wziąć go na wiceprezydenta, a Donald Trump miał go na liście kandydatów na ministra spraw zagranicznych. Jeśli ktoś taki – będąc na emeryturze wykładowcą renomowanej wyższej szkoły dyplomacji – zabiera się do powieści o klęsce swego kraju, to nie z nudów, lecz dlatego, że uwiera go zakulisowa wiedza o tym, co już dziś jest grane.

Nie jest to pierwszy taki przypadek. W 1982 r. – radzieccy bojcy właśnie rozwalali Afganistan i u granic Polski pilnowali stanu wojennego – bestsellerem na Zachodzie stała się powieść „The Third World War. The Untold Story” (Trzecia wojna światowa: Historia nieopowiedziana) byłego brytyjskiego generała sztabowego Sir Johna Hacketta. W orwellowskim roku 1984 radzieckie Biuro Polityczne pod wpływem sukcesów Chin w Azji oraz energicznej polityki republikańskiego prezydenta USA postanawia jednak ruszyć na zachodnią Europę.

Trzecia wojna światowa zaczyna się 4 sierpnia 1985 r. Walki powietrzne toczą się w Skandynawii. Wojna morska na akwenach Irlandii. Na kontynencie ofensywa Układu Warszawskiego przechodzi przez pierwszą linię obronną NATO jak przez masło, ale nie dociera do Dunkierki.

Polityka 23.2021 (3315) z dnia 31.05.2021; Esej; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Rok 2034"
Reklama