Historia

Rok 2034

„Rok 2034”: powieść o przyszłej cyberwojnie

Cyberwojna opisana w „Roku 2034” może zakrawać na science fiction, ale jej elementy były już w 2008 r. zastosowane przez Rosję w Gruzji. Cyberwojna opisana w „Roku 2034” może zakrawać na science fiction, ale jej elementy były już w 2008 r. zastosowane przez Rosję w Gruzji. Getty Images
Najnowsza powieść o przyszłej wojnie światowej z miejsca wskoczyła na listę bestsellerów „New York Timesa”.
Po roku 1989 kilkakrotnie już ogłaszano śmierć NATO, ale sojusz trwa i nawet po wycofaniu się z Afganistanu będzie ważnym elementem stabilizacji.PantherMedia Po roku 1989 kilkakrotnie już ogłaszano śmierć NATO, ale sojusz trwa i nawet po wycofaniu się z Afganistanu będzie ważnym elementem stabilizacji.

Ta smutna historia zaczyna się od „aksamitnego” Pearl Harbor – skoordynowanej chińsko-irańskiej prowokacji na Morzu Południowochińskim i w Zatoce Perskiej. A kończy nuklearnym bombardowaniem San Diego i Szanghaju. A przy okazji – rosyjskim zawłaszczeniem Mazur i pribałtyki jako korytarza do Kaliningradu przy bezczynności Europy i degradacji Ameryki.

Współautorem powieści (wraz z Elliotem Ackermanem, byłym marines w Afganistanie i współpracownikiem CIA), jest czterogwiazdkowy admirał amerykański James Stavridis, do 2012 r.

Polityka 23.2021 (3315) z dnia 31.05.2021; Esej; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Rok 2034"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Operacja „Hiacynt”. Jak to było naprawdę?

Na ekrany wszedł „Hiacynt”, film o akcji służb PRL skierowanych przez gen. Czesława Kiszczaka przeciwko homoseksualistom.

Andrzej Krajewski
17.10.2021