Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Historia

Najeźdźcy z korpo

William Dalrymple o tym, jak Kompania Wschodnioindyjska zbudowała imperium

Robert Clive – zdobywca Bengalu po bitwie pod Palasi w 1757 r., w której wojska brytyjskie utrwaliły kontrolę Kompanii Wschodnioindyjskiej nad Bengalem, obraz z epoki. Robert Clive – zdobywca Bengalu po bitwie pod Palasi w 1757 r., w której wojska brytyjskie utrwaliły kontrolę Kompanii Wschodnioindyjskiej nad Bengalem, obraz z epoki. AKG / EAST NEWS
Nie jesteśmy pierwszymi, którzy zmagają się z wpływem biznesu na politykę. W końcu to korporacja podbiła Indie i skorumpowała brytyjski parlament – twierdzi William Dalrymple, autor książki „Anarchia”.
Herb Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, kolorowany drzeworyt z XIX w.EAST NEWS Herb Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, kolorowany drzeworyt z XIX w.

TOMASZ TARGAŃSKI: – Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska dawno przestała istnieć, Imperium Brytyjskie również. W 2022 r. PKB Indii zbliża się do PKB Wielkiej Brytanii. Świat się zmienił. Dlaczego mielibyśmy dziś przejmować się historią dawno nieistniejącej spółki handlowej?
WILLIAM DALRYMPLE: – Ponieważ ta historia jest na wskroś współczesna. Działania istniejącej od XVII do połowy XIX w. przetarły drogę wielu zjawiskom, z którymi borykamy się obecnie, choćby wpływowi biznesu na politykę i napięciom między wielkim kapitałem a demokracją.

Polityka 7.2022 (3350) z dnia 08.02.2022; Historia; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Najeźdźcy z korpo"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >