Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Historia

Obrońcy imperium

Brytyjskie uczelnie elitarne inaczej. Stąd się wziął Boris Johnson

Drużyna krykieta ze szkoły Harrow podczas rozgrywek z Eton, 1868 r. Absolwentami tej elitarnej placówki są m.in. Winston Churchill i Benedict Cumberbatch. Drużyna krykieta ze szkoły Harrow podczas rozgrywek z Eton, 1868 r. Absolwentami tej elitarnej placówki są m.in. Winston Churchill i Benedict Cumberbatch. Getty Images
Obserwując Borisa Johnsona, można się dziwić, jakim cudem absolwent Eton i Oksfordu może tak głupio postępować. Odpowiedź tkwi w charakterze elitarnych brytyjskich uczelni.
Królewski absolwent Eton. Książę Harry podczas zawodów Wall Game, czyli połączenia piłki nożnej i rugby, 2003 r.EAST NEWS Królewski absolwent Eton. Książę Harry podczas zawodów Wall Game, czyli połączenia piłki nożnej i rugby, 2003 r.

„Z wierzchu Oksford, ale pod spodem Liverpool” – tak Williama Gladstone’a, premiera Wielkiej Brytanii w drugiej połowie XIX w., skwitował Walter Bagehot, który kierował pismem „The Economist”. Gladstone był synem przedsiębiorcy i dorobkiewicza z przemysłowego Liverpoolu. Ambicją jego ojca Johna Gladstone’a było wykształcenie synów, by stali się gentlemanami i weszli do elity. Z Eton Gladstone trafił do Oksfordu. Dziś jest uważany za jednego z najwybitniejszych przywódców imperium.

Polityka 32.2022 (3375) z dnia 02.08.2022; Historia; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Obrońcy imperium"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >