Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Instrukcja aneksji

Instrukcja aneksji. Rosja przerabiała to na Litwie, w Łotwie i Estonii

Armia Czerwona w Rydze, 1940 r. Armia Czerwona w Rydze, 1940 r. Getty Images
Moskwa ma wprawę w organizowaniu wymuszonych wyborów na wcielanych siłą terytoriach. Przykładem Litwa, Łotwa i Estonia w czasie drugiej wojny światowej.
Porucznik sowieckiej jednostki pancernej opowiada mieszkańcom Wilna o życiu robotników, październik 1939 r.Universal Images Group/Getty Images Porucznik sowieckiej jednostki pancernej opowiada mieszkańcom Wilna o życiu robotników, październik 1939 r.

Państwa bałtyckie pojawiły się na mapach i międzynarodowej arenie po pierwszej wojnie światowej. Zawsze odrębne narodowościowo od sąsiadów ulegały przez wieki najazdom i napaściom ze strony ościennych potęg: Zakonu Krzyżackiego, Polski, Rosji czy Szwecji. Na niepodległość Litwa, Łotwa i Estonia wybiły się po klęsce Niemiec i Rosji w 1918 r. I to te dwa państwa stanowiły od początku zagrożenie dla suwerenności młodych republik.

Były one mocno zróżnicowane pod względem narodowościowym, co wynikało z ich dawniejszej i bardziej współczesnej historii – oprócz rodzimej ludności spory odsetek stanowili Niemcy, Polacy, Rosjanie czy nawet Finowie.

Polityka 43.2022 (3386) z dnia 18.10.2022; Historia; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Instrukcja aneksji"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?