Historia

Sztuka życia Arystotelesa

Arystoteles Onassis: kolekcjoner kobiet. Podbił serca Marii Callas i Jackie Kennedy

Arystoteles Onassis na trapie swojego luksusowego jachtu „Christina O”, nazwanego na cześć jego córki. Arystoteles Onassis na trapie swojego luksusowego jachtu „Christina O”, nazwanego na cześć jego córki. Hulton Archive / Getty Images
W filmie „Maria Callas”, który właśnie wszedł do kin, u boku słynnej śpiewaczki operowej pojawia się jeden z najbogatszych ludzi XX w. – Arystoteles Onassis, magnat transportu morskiego i kolekcjoner kobiet.

„W pracy powinieneś być poważny, w swoim życiu szalony” – uwielbiał powtarzać Arystoteles Onassis. I tak właśnie żył. Prowadził ogromny biznes, ale praca nie pochłonęła go bez reszty. Jego życie prywatne było barwne i spektakularne.

Arystoteles Sokrates Onassis urodził się w 1906 r. w Smyrnie (dzisiejszy Izmir w zachodniej Turcji), którą zmuszony był opuścić w 1923 r., po tym jak Turcy przejęli miasto, mordując grecką ludność cywilną. Ojciec, Sokrates Onassis, był przedsiębiorczy, prowadził swoją firmę transportu morskiego i dołożył wszelkich starań, aby jego syn odebrał odpowiednie wykształcenie i od dziecka władał – prócz ojczystego greckiego – językami obcymi: tureckim, angielskim i hiszpańskim. Z czasem nauczył się też francuskiego. Biznes ojca przejęli Turcy, rodzina straciła cały majątek, a Arystoteles był zmuszony zacząć od zera. Wyjechał do Argentyny, ówczesnej Ziemi Obiecanej.

Milionerem stał się bardzo szybko już jako dwudziestolatek, a pierwsze poważne pieniądze zarobił na handlu tytoniem. Zauważył, że kobiety w Buenos Aires popalają papierosy, jednak miejscowy tytoń był za mocny dla damskich podniebień. Wtedy zaczął sprowadzać delikatniejsze mieszanki z Turcji i stworzył własną markę papierosów Osman i Primeros specjalnie dla kobiet. Twarzą kampanii marketingowej stała się miejscowa diwa Claudia Muzio. Arystoteles uwiódł gwiazdę operową i wkupił się w łaski wyższych sfer (co powtórzył lata później z Callas).

Frank Brady w książce „Onassis: An Extravagant life” z 1977 r. wskazuje, że przyczyną wielkiego sukcesu było odważne, ryzykowne otwarcie się na wielkie rynki europejskie: holenderski, francuski i włoski, a także pracowitość, upór i miękkie kompetencje: „pracował długie godziny, był znany jako wyjątkowo uczciwy, otwarty człowiek, zaprzyjaźniał się z ludźmi, pozyskiwał kontakty”.

Polityka 7.2025 (3502) z dnia 11.02.2025; Historia; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Sztuka życia Arystotelesa"
Reklama