Kiedy wielu zastanawiało się, o co chodzi premierowi, dlaczego pozwala na tak marny wizerunek rządu, Donald Tusk przedstawił nowy program. To na razie deklaracja, która musi mieć przepisy wykonawcze i medialny „plan sprzedaży”, z czym dotąd bywało słabo.
Na tym wszędzie polega ta prawicowa rewolucja, na braku zahamowań: pogardzamy państwem, kiedy nie jest nasze, za nic nie bierzemy odpowiedzialności, żadnego zachowania nam nie wstyd, fakty mamy własne.
Jeszcze do niedawna ofiarami oszustów padali głównie seniorzy – dobrze już znaną metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. Dzisiaj ofiarami są osoby młode i aktywne zawodowo, używające bankowości internetowej. Lub zamożne, które dają się zwieść „giełdowym inwestycjom”.
Zapewne część Europejczyków patrzy teraz na amerykańską politykę ze złośliwą satysfakcją, zakładając, że u nas takie rzeczy nie mogłyby się wydarzyć. Ale czy to uchroni nas przed powrotem do Republiki Gilead z „Opowieści podręcznej”?
Podpisana za rządów PiS umowa na monitoring rzek i jezior warta aż 250 mln zł została zerwana, a prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez ówczesnych ministrów rolnictwa i środowiska.
Thomas Rose nie ma dyplomatycznego doświadczenia – był dotąd biznesmenem i konserwatywnym dziennikarzem bliskim ewangelikalnym stronnikom „naszego wspaniałego prezydenta”.
Donald Trump znalazł rozwiązanie „problemu Strefy Gazy” i szerzej – całego Bliskiego Wschodu. Skutek mógłby być przeciwny do zamierzonego.
Nasz sąsiad zza Bałtyku mierzy się z konsekwencjami najtragiczniejszego masowego zabójstwa w swej nowożytnej historii.
Republika Południowej Afryki podpadła Donaldowi Trumpowi za to, że „konfiskuje ziemię i bardzo źle traktuje niektóre klasy ludzi”.
Włoch Natale Santonocito, lat 61, został księdzem zaledwie w 2023 r., a już dziś jest poza Kościołem – ekskomunikowany.
Sztab kampanii to efemeryda, o której nie wspomina Kodeks wyborczy. Ma jednak do wydania grube miliony, a do zdobycia – Sejm lub Pałac Prezydencki.
Donald Trump i Lech Wałęsa to polityczne bliźniaki. Z tą różnicą, że mistrzowski populizm Wałęsy był przedwczesny, a 47. prezydent USA trafił w punkt.
Kawiarnie coraz częściej przypominają biura pracy zdalnej. Próby wprowadzenia tam nowych zasad współżycia wywołały burzę w niejednej filiżance kawy.
W Polsce, gdzie alkohol pozostaje głównym problemem uzależnień, otwarta i racjonalna debata nad marihuaną może być krokiem w stronę bardziej świadomej polityki zdrowotnej.
Zdarzające się dzień po dniu śmiertelne wypadki na A2 z powodu jazdy pod prąd powinny działać na kierowców jak kubeł zimnej wody. Nie działają. Dlaczego?
Roman Plichta, mąż Henryki, ustawił kamerkę w dużym pokoju. Transmituje na Facebooku odchodzenie z godnością.
Politycy chcą zmusić deweloperów, żeby w ogłoszeniach podawali ceny mieszkań. Ukrywanie cen stało się nagminną praktyką. To nowy etap rozgrywek na rynku nieruchomości.
Trumpiści przedstawiają masowe zwolnienia jako odchudzanie federalnej biurokracji, co Amerykanie rzecz jasna popierają. Ale celem nadrzędnym jest zastąpienie niepewnych politycznie kadr lojalistami wiernymi sprawie ruchu MAGA i jego przywódcy.
Rozmowa z rosyjskim pisarzem i opozycjonistą Dmitrijem Bykowem o tym, co by zrobił, gdyby był po stronie Putina, kiedy Rosja zgnije i dlaczego chce przeżyć swój rok 1917.
Gdyby wybory odbyły się dziś, prezydentem Rumunii zostałby pewnie Călin Georgescu. Trumpopodobny ultranacjonalista, głosiciel teorii spiskowych, miłośnik Putina, przeciwnik NATO i UE, fan medycyny alternatywnej i antysemita, który przedstawia się jako Mesjasz.
Dzieje się. Premier Fico ogłosił, że za wielotysięczną falą manifestacji stoi… Gruziński Legion Narodowy, będący częścią sił zbrojnych Ukrainy. Kijów odrzucił oskarżenia, opozycja domaga się dymisji rządu, szykują się kolejne protesty.
Hawajka i hinduistka Tulsi Gabbard jako szefowa służb wywiadowczych ma szansę stać się największą ze wszystkich osobliwości w gabinecie Donalda Trumpa. A konkurencja jest silna.
Paleoantropologia, czyli nauka o pochodzeniu człowieka, usiana jest trupami poległych hipotez. Najwyższy czas przestać się dziwić, że fakty nie chcą pasować do obrazka.
Na rozwiązanie konfliktu z wilkami nie ma szans – mówi Guillaume Chapron, lekarz weterynarii, biolog i absolwent szkoły wojskowej.
O największym buncie w polskich więzieniach w 1989 r., starciach, ofiarach i bimbrze opowiada historyk dr Jarosław Chadaś.
W filmie „Maria Callas”, który właśnie wszedł do kin, u boku słynnej śpiewaczki operowej pojawia się jeden z najbogatszych ludzi XX w. – Arystoteles Onassis, magnat transportu morskiego i kolekcjoner kobiet.
Portret polskości rysowany grubą kreską, bez taryfy ulgowej, ale i protekcjonalizmu, pełen trafnych obserwacji, bezpretensjonalny i z poczuciem humoru.
Geralt jest wciąż znanym z kart książek cynikiem i mrukiem, ale świat wokół niego wygląda już odrobinę inaczej niż u Sapkowskiego.
Brutalna opowieść o wymachiwaniu maczetami i paleniu szalików wrogiego klubu.
Serial pełen schematów, można mu wiele zarzucić, jednak kontekst powyborczej Ameryki Trumpa i Muska robi swoje.
Serial wydaje się wyprany z emocji, a bohaterowie są jednowymiarowi.
Skłonność do buntu u Mantel przeobraża się w gorycz, ironię, samoświadomość. To zarówno opowieść o sobie samej, jak i o XX-wiecznej Anglii z perspektywy klasy robotniczej.
Jest to proza elektryzująca, pełna zaskoczeń; zostawia pod powiekami niezapomniane obrazy.
Te wiersze są zaczepne, skłaniają, żeby podjąć grę. Warto wracać po kilka razy, nawet jeśli „wiersz puści cię z torbami”.
Jeśli Mahomet nie przyszedł do góry, to właśnie góra przyszła do niego. A konkretnie: w stolicy można obejrzeć dwie polskie wystawy, które narobiły sporo szumu na ubiegłorocznym Biennale w Wenecji.
Bardzo mądra płyta. Do słuchania po wielekroć i do skupionego namysłu.
Nowy Kore-eda, pierwsza trasa Beatlesów (na ekranie) i ekscentryczna gwiazda w duecie z 11-letnią raperką.
Kiedyś jazz był aktualny i potrzebny. Na jakiś czas musiało tego zabraknąć, żeby dzisiaj ta potrzeba wróciła – mówi saksofonista i producent Kuba Więcek, laureat Paszportu POLITYKI w kategorii muzyka popularna.
Bridget Jones wraca do kin prawie ćwierć wieku po filmowym debiucie. Czy w czasach, gdy bycie singlem nie wzbudza sensacji, fajtłapowata Brytyjka ma nam jeszcze coś do powiedzenia?
Wybór Jana Klaty na dyrektora Teatru Narodowego to najnowsza i najważniejsza w długim łańcuchu zmiana na naszych scenach. Kto rządzi polskim teatrem?
Utrata cennych zbiorów to dla nas historyczna tragedia. Ale dziś jednym z problemów polskiego rynku sztuki jest utrudniony przez państwo wywóz dzieł uznanych za zabytki.
Karolina Pajączkowska, dziennikarka TVP za czasów Jacka Kurskiego, zobaczyła po niedzielnej mszy osoby zbierające podpisy poparcia dla Karola Nawrockiego i bardzo ją to wzburzyło.
Krystian Gadomski, zaledwie dwudziestokilkuletni autor, stworzył świat, w którym mit i rzeczywistość splatają się w niezwykłą historię.
O tej porze roku działamy na wolnych obrotach, wzdychamy i trochę zazdrościmy hibernującym zwierzętom.
Kto grał w „Dooma” jako nastolatek, poczuje upływ czasu – oto fantazję o kosmicznych przygodach zastąpiła mieszczańska egzystencja, ze sztuką, winem i serem.
Nie da się ukryć, że w centrum uwagi tego terminu są pośladki – odpowiednio pulchne, wyjściowo częściej kobiece niż męskie.
Zatoka może być Amerykańska, Denali może być znów McKinleyem, ale z siłą mniejszości Trump nie wygra. Nie pozwoli mu na to pewien raper z Portoryko.
Zimny klimat to gorący temat. Wszyscy chcą go mieć. Dlatego ci, co go naprawdę mają, wreszcie mają swoje pięć minut. Polska, Anglia, Belgia, Holandia, Kanada. A nawet… Dania i Szwecja.
Ferie zimowe to idealny moment, aby oddać się białemu szaleństwu na stokach.
25 lat temu, a dokładnie w nr 7 w 2000 r., Maja Wolny w artykule „Proza życia” pisała o polskim rynku książki i fatalnych wówczas wynikach sprzedaży polskiej prozy współczesnej.
Chyba po raz pierwszy od czasu pisowskich „pasków grozy” poczułem przemocowe działanie tych komunikacyjnych „bejsboli”, które walą nas po głowie. Oklejają rzeczywistość, zamykają nam usta.
Świat jak piłka odbija się między drużynami. Z jednej strony były kagebista, z drugiej team narcyzów. Wszelkie zdobycze poprzednich dekad – postanowienia klimatyczne, dbałość o równość społeczną itd. – na naszych oczach szlag trafia.
Chciałbym to wpisać do sztambucha wszystkim symetrystom, którzy nie widzą sensu w głosowaniu, bo rzekomo nie ma różnicy. Otóż jest: jedni akceptują stawianie pytań, drudzy nie. Mnie taka różnica już wystarcza.
Święczkowski jasno powiedział, że nie twierdzi, iż do zamachu stanu doszło lub nie, gdyż nie ma na to dowodów. Po prostu jako poważny prawnik i prezes poważnego Trybunału nie mógł się przed złożeniem doniesienia o zamachu uchylić.
24/7, czyli zapraszamy na stale aktualizowane strony polityka.pl, na nasze blogi i podkasty
Trwa Trump Show. Zasadnicze zło już się stało, dobrze widzimy to w Polsce
Na tym wszędzie polega ta prawicowa rewolucja, na braku zahamowań: pogardzamy państwem, kiedy nie jest nasze, za nic nie bierzemy odpowiedzialności, żadnego zachowania nam nie wstyd, fakty mamy własne.