Ludzie i style

Od stepów Mongolii po kwitnące tulipany w Amsterdamie i winnice Toskanii – 3 niezwykłe podróże

. . mat. pr.

Amsterdam i kwitnące tulipany

.mat. pr..

Odwiedź Amsterdam wiosną i zobacz kwitnące tulipany w parku Keukenhof

Amsterdam to miasto, które łączy w sobie kosmopolityczny charakter wielkiej metropolii z kameralnym urokiem niewielkich, urokliwych uliczek. Słynne kanały, dzięki którym Amsterdam wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO, otaczają miasto niczym pajęcza sieć, tworząc romantyczną scenerię rodem z bajki. Nie bez powodu Amsterdam bywa nazywany Wenecją Północy – ponad 100 kilometrów kanałów, 1500 mostów i malownicze domy kupieckie sprawiają, że miasto zachwyca z każdej perspektywy. Podczas naszej podróży zaplanowaliśmy rejs po kanałach, dzięki któremu zobaczymy Amsterdam z najbardziej atrakcyjnej perspektywy – od strony wody, podziwiając jego niezwykłą architekturę i tętniące życiem nabrzeża.

Dla miłośników sztuki Amsterdam to prawdziwy raj, gdzie w czasie wolnym można odwiedzić Rijksmuseum z największymi dziełami holenderskich mistrzów, w tym Rembrandta i Vermeera lub Muzeum Van Gogha, które przybliża historię i dzieła jednego z najbardziej fascynujących artystów wszech czasów. Amsterdam to także miasto tolerancji, różnorodności i nowoczesnego podejścia do kultury – nie brakuje tu galerii sztuki współczesnej, awangardowych muzeów i ekscentrycznych dzielnic, które przyciągają artystyczne dusze z całego świata.

Jednak głownym celem naszej wycieczki jest wizyta w słynnym parku kwiatowym Keukenhof – największym tego typu miejscu na świecie. To prawdziwe królestwo kwiatów, gdzie na 32 hektarach kwitnie ponad 7 milionów tulipanów, hiacyntów, narcyzów i innych wiosennych roślin. Co roku ogród przybiera nową tematykę i kusi zwiedzających niezwykłymi aranżacjami kolorystycznymi. To nie tylko wspaniała uczta dla oczu, ale także inspiracja dla każdego miłośnika ogrodnictwa. Holandia od wieków słynie z uprawy tulipanów – to właśnie tutaj w XVII wieku narodziła się słynna „tulipanowa gorączka”, kiedy cebulki tych kwiatów osiągały zawrotne ceny, a handel nimi przyczynił się do jednego z pierwszych rynkowych krachów finansowych w historii.

Odwiedzimy także tradycyjną farmę serów, gdzie dowiemy się, jak powstają słynne holenderskie sery, a także posmakujemy lokalnych przysmaków. Nie zabraknie również czasu na odwiedziny w Zaanse Schans – urokliwej osadzie, gdzie można zobaczyć działające wiatraki, drewniane domki oraz warsztaty rzemieślnicze, w których powstają kultowe holenderskie chodaki.

Podczas tej czterodniowej podróży zobaczymy Amsterdam w pełnej krasie – od romantycznych kanałów, przez zabytkowe muzea, aż po magiczne dywany kwiatowe w Keukenhof. To idealna okazja, by odkryć Holandię, jej kulturę, smaki i zapachy, które na długo pozostaną w pamięci.

Więcej informacji o wycieczce do Amsterdamu.

Mongolia – Szlakiem Czyngis-chana

.mat. pr..

Mongolia to kraj, który pozostaje jednym z ostatnich miejsc na świecie, gdzie wciąż można doświadczyć prawdziwie dzikej natury i tradycyjnego stylu życia. Bez wielkich miast, z jedną z najmniejszych gęstości zaludnienia na świecie, Mongolia fascynuje ogromnymi przestrzeniami, surowymi krajobrazami i kulturą nomadów, która przetrwała niemal niezmieniona przez wieki. Podczas naszej podróży odwiedzimy zarówno tętniącą życiem stolicę Ułan Bator, jak i rozległe stepy, pustynne wydmy oraz górskie krajobrazy, które składają się na unikalną mozaikę tej niezwykłej krainy.

Nasza przygoda rozpocznie się w Ułan Bator, stolicy Mongolii, która jest fascynującym kontrastem między nowoczesnością a tradycją. Z jednej strony znajdziemy tu szklane wieżowce i luksusowe hotele, z drugiej – starożytne klasztory buddyjskie i tradycyjne jurty rozstawione na obrzeżach miasta. Zwiedzimy Historyczne Muzeum Narodowe, gdzie poznamy burzliwą historię Mongolii, od czasów Czyngis-chana po współczesność. Wizyta na Placu Niepodległości pozwoli nam poczuć atmosferę mongolskiej metropolii, a Klasztor Gandan – największy kompleks świątynny w kraju – zapozna nas z duchową stroną życia Mongołów.

Z Ułan Bator udamy się do Parku Narodowego Terelj, który zachwyca surową przyrodą, skalistymi wzgórzami i rozległymi dolinami. Tutaj zobaczymy słynną formację skalną "Żółwia", która swoim kształtem przypomina olbrzymiego gada. Jednym z najbardziej spektakularnych momentów wycieczki będzie wizyta przy gigantycznej, 40-metrowej statui Czyngis-chana wyrastającej pośrodku stepu. To największa na świecie konna statua przedstawiająca legendarnego zdobywcę – symbol narodowej dumy Mongołów.

Wyprawa do Karakorum przeniesie nas w czasy, gdy Mongolia była największym imperium na świecie. To właśnie tu znajdowała się niegdyś stolica Czyngis-chana – centrum handlowe, kulturalne i wojskowe jego wielkiego imperium. Zwiedzimy pozostałości miasta oraz słynny klasztor Erdenne Zuu – jeden z najstarszych i najważniejszych buddyjskich klasztorów Mongolii. Otoczony imponującymi stupami, kompleks klasztorny nadal jest miejscem praktyk religijnych i stanowi pomost między dawną potęgą imperium a duchowością jego mieszkańców.

W kolejnych dniach naszej podróży przejedziemy przez mongolskie stepy i odwiedzimy region Elsen Tasarkhai, nazywanym „mini-Gobi”, gdzie zobaczymy wysokie wydmy kontrastujące z zielonym stepem i poczujemy prawdziwą atmosferę mongolskiej wędrówki. Tutaj spotkamy się także z prawdziwymi nomadami. Zamieszkamy w tradycyjnych jurtach, podobnych do tych, w których od pokoleń żyją mongolskie rodziny. Dowiemy się, jak wygląda codzienne życie koczowników, skosztujemy lokalnych specjałów, takich jak airag – fermentowane mleko klaczy, oraz nauczymy się rozpalać ogień w jurcie przy użyciu tradycyjnych metod.

Nie zabraknie również wizyty w Parku Narodowym Chustain Nuruu, gdzie będziemy mieli okazję zobaczyć dzikie konie Przewalskiego – jedyny gatunek prawdziwie dzikich koni na świecie, który został przywrócony do naturalnego środowiska dzięki międzynarodowym programom ochrony. To niesamowite doświadczenie zobaczyć te majestatyczne zwierzęta na wolności, przemierzające stepy w niewielkich stadach.

Naszą wyprawę zakończymy ponownie w Ułan Bator, gdzie po dniu wolnym na ostatnie zakupy i zwiedzanie czeka nas wyjątkowy wieczór – koncert tradycyjnej mongolskiej muzyki folkowej. Usłyszymy charakterystyczny śpiew gardłowy oraz dźwięki konnego skrzypiec morin chuur, które od wieków towarzyszą mongolskim pasterzom. Ostatnią kolację spędzimy w tradycyjnej restauracji, ciesząc się smakiem mongolskich dań i wspominając wyjątkowe chwile spędzone na stepach.

Mongolia to kraj, który nie tylko zachwyca dziką przyrodą, ale także pozwala na spotkanie z niezwykle serdecznymi ludźmi i kulturą, która przetrwała niemal niezmieniona przez wieki. Ta wyprawa to niezapomniane przeżycie – od majestatycznych krajobrazów, przez ślady wielkich imperiów, aż po codzienne życie nomadów. Jeśli chcesz odkryć świat, który wciąż pozostaje wierny swoim tradycjom, Mongolia jest miejscem, które musisz odwiedzić!

Więcej informacji o wycieczce do Mongolii.

„Dolce Vita” w Toskanii – wino, historia i włoska radość życia

.mat. pr..

Fantastyczna podróż kulturowa, podczas której odkryjemy tajniki włoskiego stylu życia i poznamy włoską kulturę, kuchnię, język oraz doskonałe wina

Podróż do Toskanii to zaproszenie do świata, w którym czas płynie wolniej, a życie celebruje się w najlepszym stylu. Podczas tej wyjątkowej wyprawy odkryjemy sekret włoskiego „dolce vita”, zanurzając się w kulturze, wyśmienitej kuchni i zapierających dech w piersiach krajobrazach tej niezwykłej krainy.

Nasza podróż rozpocznie się w Rzymie, skąd wyruszymy do Chianciano Terme, jednego z najsłynniejszych uzdrowisk Toskanii. To właśnie tutaj znajdziemy spokój i atmosferę sprzyjającą kontemplacji piękna regionu. W kolejnych dniach odwiedzimy m.in. Sienę – miasto wpisane na listę UNESCO, z majestatyczną katedrą i słynnym Piazza del Campo, gdzie od wieków odbywa się wyścig konny Palio. W Asyżu, mieście Świętego Franciszka, poczujemy duchowość i bogatą historię jednego z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych we Włoszech.

Nieodłącznym elementem naszej podróży będzie włoska kuchnia – wybierzemy się na lokalny targ, gdzie poznamy smaki świeżych, sezonowych produktów, nauczymy się przygotowywać domowe pasty i skosztujemy toskańskich win w renomowanych winnicach San Gimignano. Nasz pilot przybliży nam nie tylko historię regionu, ale także tajniki włoskiej polityki, muzyki i codziennego życia jego mieszkańców.

Krajobraz Toskanii to nie tylko pagórki porośnięte cyprysami i gaje oliwne, ale także architektoniczne perły renesansu. Pienza – miasto idealne, zaprojektowane przez papieża Piusa II, zachwyci nas swoim harmonijnym układem, a spacer do malowniczej Cappella di Vitaleta dostarczy niezapomnianych wrażeń. Z kolei Montalcino, słynne z produkcji Brunello, jednego z najlepszych win Włoch, pozwoli nam poczuć prawdziwą esencję toskańskiego stylu życia.

Podczas tej podróży nie tylko zobaczymy najpiękniejsze zakątki Toskanii, ale i poczujemy ją wszystkimi zmysłami – smakiem wybornego wina, zapachem rozgrzanych w słońcu pól, dźwiękiem śmiechu i rozmów przy wspólnym stole. Wieczory spędzimy w barach i trattoriach, smakując lokalnych specjałów i ciesząc się włoską muzyką.

W Toskanii życie smakuje inaczej – prościej, ale i pełniej. Zapraszamy na podróż, która pozwoli doświadczyć prawdziwego „dolce vita”, odkryć Włochy od ich najbardziej autentycznej strony i zabrać ze sobą wspomnienia, które pozostaną na zawsze.

Więcej informacji o wycieczce do Toskanii.

Materiał przygotowany przez Albatros Travel.

Polityka 7.2025 (3502) z dnia 11.02.2025; Materiał promocyjny; s. 15
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Ranking najlepszych galerii według „Polityki”. Są spadki i wzloty. Korona zostaje w stolicy

W naszym publikowanym co dwa lata rankingu najlepszych muzeów i galerii sporo zmian. Są wzloty, ale jeszcze częściej gwałtowne pikowania.

Piotr Sarzyński
11.03.2025
Reklama