„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Inspiracje i porady

Laptop Apple dla początkującego grafika – jakiego MacBooka kupić?

Laptop Apple dla początkującego grafika – jakiego MacBooka kupić? Laptop Apple dla początkującego grafika – jakiego MacBooka kupić? mat. pr.
Utarło się, że w pracy kreatywnej najlepiej sprawdzają się komputery spod szyldu Apple. I faktycznie są podstawy do tego, aby tak sądzić. Urządzenia giganta z Cupertino są oparte na autorskim oprogramowaniu, a spora ich część działa na procesorach Apple Silcon. System macOS zapewnia płynną pracę nawet po kilku latach intensywnej pracy. Jest też odporniejszy na ataki wirusów i złośliwych programów. Jaki laptop od Apple sprawdzi się najlepiej dla początkującego grafika?

MacBook Air czy MacBook Pro?

Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z grafika komputerową musisz zaopatrzyć się w sprzęt, który Ci to umożliwi. Laptop, z którego zdecydujesz się korzystać powinien charakteryzować się płynnością działania oraz dużą wydajnością. Na jaki model się zdecydować?

Laptopy MacBook są dostępne w dwóch wersjach: Air oraz Pro. Na którą z Nich powinien zdecydować się początkujący grafik?

Jeśli zależy Ci na sprzęcie uniwersalnym, który będziesz mógł zabrać ze sobą w podróż rozważ zakup modelu MacBook Air. Laptop sprawdzi się zarówno jako narzędzie pracy, jak i komputer osobisty. Niewielki rozmiary i nieduża waga ułatwią jego transport. Z laptopów MacBook Pro chętnie korzystają natomiast profesjonalni graficy czy specjaliści od efektów specjalnych, którzy potrzebują dużej mocy obliczeniowej. Jeśli nie wiesz, który model sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku, zapoznaj się z naszymi propozycjami.

Apple MacBook Pro 14

Apple MacBook Pro 14 jest dostępny w wersji z układem scalonym M1 Pro, M1 Max, M2 Pro oraz M2 Max. Warianty różnią pomiędzy sobą ilością rdzeni w procesorze i karcie graficznej oraz wielkością pamięci operacyjnej czy dysku twardego. W przypadku laptopów wyposażonych w czipy M1 Pro i M1 Max można liczyć na maksymalnie 10 rdzeni CPU i 32 GPU. Modele obsługują do 64 GB pamięci RAM w przypadku wersji M1 Max oraz do 32 GB RAM w przypadku M1 Pro.

W 2023 rozpoczęto sprzedaż modeli wyposażonych w czipy M2 Pro i M2 Max zapewniających jeszcze większą wydajność. Modele mogą poszczycić się nawet 12-rdzeniowym procesorem i 38 rdzeniami w karcie graficznej. Najbardziej rozbudowana wersja MacBook’a z 2023 roku może obsłużyć aż 96 GB RAM. Laptopy wyposażono w wyświetlacz Liquid Retina XDR o wielkości 14,2 cala i rozdzielczości 3024 x 1964 pikseli. Częstotliwość odświeżania może natomiast wynosić 120 Hz! Nie zapomniano również o portach – w niewielkiej obudowie znalazł się czytnik Touch ID, wyjście HDMI, porty Thunderbolt 4, gniazdo słuchawkowe oraz czytnik kart SDXC. To wszystko sprawia, że komputer jest niezwykle wydajny i może być wykorzystywany przy profesjonalnych projektach.

Apple MacBook Pro 16

Apple MacBook Pro 16, podobnie jak wersja 14-calowa jest dostępny w wersji z procesorem M1 Pro i M1 Max z 2021 roku oraz M2 Pro i M2 Max z 2023 roku. W komputerach zastosowano znany ze swojej niezawodności wyświetlacz Retina, który zapewnia głębię kolorów oraz wierne ich odwzorowanie.

Laptopy wyposażone w procesor M1 Max i M1 Pro mogą obsłużyć 16, 32 bądź 64 GB pamięci operacyjnej (w zależności od wariantu, na który się zdecydujesz). Możesz mieć również od 512 GB do 8 TB przestrzeni na swoje pliki. W obudowie znajdziesz czytnik linii papilarnych Touch ID, wyjście HDMI, porty Thunderbolt czy gniazdo na kartę SDXC. W komputerze zastosowano system macOS, który zapewnia wysoką wydajność i doskonałą jakość grafiki.

Modele z 2023 roku, w których zastosowano procesory M2 Pro i M2 Max bez najmniejszego problemu radzą sobie z grandingiem kolorów czy renderowaniem efektów specjalnych. 19-rdzeniowa karta graficzna radzi sobie znacznie lepiej od swojej poprzedniczki podobnie jak system Neural Engine, który jest o 40% szybszy! Model wyposażony w czip M2 Max może obsłużyć aż 96 GB pamięci operacyjnej!

MacBook Air 15

MacBook Air 15 również dostępny jest w wersji z czipem M2. W laptopie zastosowano wyświetlacz Retina zapewniający realizm i bogactwo detali (duża w tym zasługa obsługiwanej gamy kolorów P3). Netbook może być wyposażony w pamięć operacyjną wielkości 8, 16 bądź 24 GB, przy czym ostatni wariant jest dostępny w laptopie MacBook Air 15 M2. Twoja przestrzeń na pliki może wynosić od 256 GB do 2 TB.

Jak laptop dla początkującego grafika?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zastanów się nad swoimi potrzebami i zakup laptop, który będzie je spełniał. Jeśli zależy Ci na maksymalnym profesjonalizmie, rozważ zakup jednego z modeli MacBook Pro – miej jednak na uwadze, że MacBook Air z czipem M2 również pozwoli Ci rozwinąć swoje skrzydła i nabyć potrzebnego doświadczenia.

Materiał przygotowany przez Lantre

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Zdelegalizować Kaczyńskiego, Trumpa i Orbána? Czyli jak naprawić kraj po populistach. Będzie wrzask

Prof. Kim Scheppele, socjolożka, o tym, jakie metody ma demokracja, aby poradzić sobie ze skutkami rządów populistów.

Jacek Żakowski
03.12.2023
Reklama