„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Inspiracje i porady

Tanie biuro wirtualne – czy warto przepłacać za adres dla swojej firmy? Sprawdzamy!

Tanie biuro wirtualne – czy warto przepłacać za adres dla swojej firmy? Sprawdzamy! Tanie biuro wirtualne – czy warto przepłacać za adres dla swojej firmy? Sprawdzamy! mat. pr.
Rejestrując działalność gospodarczą, musisz wskazać między innymi adres do doręczeń. W tym celu możesz wykorzystać wirtualne biuro w Warszawie. Sprawdźmy, dlaczego warto ponieść ten wydatek i jak może to pomóc Twojemu biznesowi.

Firma pod adresem zamieszkania? Nie zawsze!

Na początku rozwiejmy podstawową wątpliwość: wirtualne adresy dla firm to nie kwestia mody czy zabiegów wizerunkowych. Wręcz przeciwnie: to wyjście naprzeciw realnym oczekiwaniom przedsiębiorców. Każda osoba, która zakłada jednoosobową działalność gospodarczą, musi wskazać we wniosku CEIDG adres do doręczeń. W tym celu można skorzystać z prywatnego adresu zamieszkania, ale… nie zawsze.

Łatwo zapomnieć o tym, że zgodnie z przepisami przedsiębiorca powinien posiadać tytuł prawny do każdej nieruchomości widniejącej w bazie. Oznacza to, że możesz wykorzystać prywatny adres na przykład, jeśli jesteś właścicielem domu lub mieszkania albo wynajmujesz je, a faktyczny właściciel wyrazi zgodę na prowadzenie firmy. W przeciwnym wypadku nie będzie to możliwe, a urzędnicy będą mogli nawet wykreślić Twoją działalność z CEIDG!

Wirtualne adresy dla firm: jak to działa?

Oczywiście istnieją alternatywy dla rejestracji firmy we własnym domu. Możesz na przykład wynająć biuro. To rozwiązanie wiąże się jednak z wysokimi kosztami. Poza tym w dzisiejszych czasach coraz częściej po prostu nie potrzebujemy przestrzeni biurowej: zarówno ze współpracownikami, jak i klientami czy innymi interesariuszami jesteśmy w końcu w stanie kontaktować się zdalnie.

A jeśli konieczne stanie się spotkanie twarzą w twarz, do dyspozycji pozostają coworkingi. Dlatego w wielu przypadkach idealnym rozwiązaniem jest wynajem wirtualnego biura. W takim scenariuszu uzyskujesz dostęp nie do fizycznej przestrzeni, ale wyłącznie do adresu. Możesz wskazać go we wniosku rejestracyjnym, będzie również trafiać tam cała korespondencja dotycząca Twojej firmy.

Jeszcze więcej możliwości z wirtualnym biurem w Warszawie

Tanie biuro wirtualne to wydatek kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Ta drobna inwestycja będzie w stanie znakomicie usprawnić funkcjonowanie Twojej działalności gospodarczej. W jaki sposób? Możliwość skanowania listów oferuje swoim klientom wirtualne biuro w Warszawie Biznes Centrum.

Dzięki temu zyskujesz pewność, że każda przesyłka, także ta urzędowa, zostanie odebrana i błyskawicznie otrzymasz jej zawartość mailem. Poza tym do wirtualnego biura możesz również kierować paczki. Nie zapominajmy o samej kwestii adresu – prestiżowa warszawska lokalizacja z pewnością wpłynie na poziom zaufania do Twojej marki, nawet jeśli stawiasz dopiero pierwsze kroki w świecie biznesu.

Kiedy postawić na wynajem wirtualnego biura?

Jak widzisz, możliwości są bardzo duże, a realne koszty, jakie będziesz ponosić, niskie. W jakich sytuacjach wirtualne adresy dla firm sprawdzą się idealnie? To często wybierana opcja na samozatrudnieniu – chociażby wśród specjalistów IT decydujących się na nawiązanie współpracy B2B.

Jeśli nie możesz lub nie chcesz wskazywać swojego domowego adresu jako adres do doręczeń, wirtualne biuro w Warszawie będzie znakomitym rozwiązaniem. Ale nawet jeśli prowadzisz większą firmę i współpracujesz z wieloma osobami, może być bardzo dobrym rozwiązaniem.

Warto postawić na tę opcję, jeśli po prostu nie potrzebujesz fizycznego biura i nie chcesz ponosić wydatków, z jakimi wiąże się jego wynajem lub zakup nieruchomości, a jednocześnie chcesz odseparować swoją aktywność biznesową od życia prywatnego.

Materiał przygotowany przez BiznesCentrum

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Zdelegalizować Kaczyńskiego, Trumpa i Orbána? Czyli jak naprawić kraj po populistach. Będzie wrzask

Prof. Kim Scheppele, socjolożka, o tym, jakie metody ma demokracja, aby poradzić sobie ze skutkami rządów populistów.

Jacek Żakowski
03.12.2023
Reklama