Klasyki Polityki

Krewny Pana Boga

Krewny Pana Boga. Tajemnica pewnego sarkofagu

Sarkofag z inskrypcją „Jakub, syn Józefa, brat Jezusa”. Czy naprawdę spoczywały w nim szczątki Jakuba, czy jest to efekt umiejętnej mistyfikacji? Sarkofag z inskrypcją „Jakub, syn Józefa, brat Jezusa”. Czy naprawdę spoczywały w nim szczątki Jakuba, czy jest to efekt umiejętnej mistyfikacji? Royal Ontario Museum / •
Wezwany na przesłuchanie Oded Golan, 51-letni właściciel firmy inwestycyjnej w Tel Awiwie, zaprzysiężony kawaler i jeden z większych izraelskich zbieraczy archeologicznych wykopalisk, twierdził z uporem, że nie znał prawdziwej wartości małego sarkofagu, w którym pogrzebano rzekomo kości Jakuba, brata Jezusa.

„Nigdy nie interesowałem się dziejami chrześcijaństwa. Słyszałem wprawdzie o wniebowstąpieniu Jezusa, ale nie miałem pojęcia, że Pan Bóg i jego syn mieli krewnych na ziemi” – zeznawał do protokołu.

Jeśli przyjąć tę wersję za prawdziwą, to sarkofag z aramejskim napisem „Jakub, syn Józefa, brat Jehoszuy” nigdy nie wzbudziłby światowej kontrowersji, gdyby nie przypadkowa wizyta profesora André Lemaire’a w mieszkaniu pana Golana. Lemaire, kierownik Katedry Filologii Hebrajskiej i Aramejskiej na Sorbonie, przyjechał do

Polityka 46.2002 (2376) z dnia 16.11.2002; Społeczeństwo; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Krewny Pana Boga"

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020