Wezwany na przesłuchanie Oded Golan, 51-letni właściciel firmy inwestycyjnej w Tel Awiwie, zaprzysiężony kawaler i jeden z większych izraelskich zbieraczy archeologicznych wykopalisk, twierdził z uporem, że nie znał prawdziwej wartości małego sarkofagu, w którym pogrzebano rzekomo kości Jakuba, brata Jezusa.
„Nigdy nie interesowałem się dziejami chrześcijaństwa. Słyszałem wprawdzie o wniebowstąpieniu Jezusa, ale nie miałem pojęcia, że Pan Bóg i jego syn mieli krewnych na ziemi” – zeznawał do protokołu.
Jeśli przyjąć tę wersję za prawdziwą, to sarkofag z aramejskim napisem „Jakub, syn Józefa, brat Jehoszuy” nigdy nie wzbudziłby światowej kontrowersji, gdyby nie przypadkowa wizyta profesora André Lemaire’a w mieszkaniu pana Golana. Lemaire, kierownik Katedry Filologii Hebrajskiej i Aramejskiej na Sorbonie, przyjechał do
Polityka
46.2002
(2376) z dnia 16.11.2002;
Społeczeństwo;
s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Krewny Pana Boga"
Roman Frister
Pisarz, publicysta, więzień obozów koncentracyjnych w Mauthausen i Auschwitz. W 1957 r. wyemigrował do Izraela. Pracował w liberalnym dzienniku „Haaretz”, przez 14 lat jako redaktor naczelny magazynu weekendowego. Wykładowca i szef wydziału dziennikarstwa na Uniwersytecie Bar-Ilan w Izraelu, dyrektor Wyższej Szkoły Dziennikarskiej w Tel Awiwie. W latach 90. kierował koncernem medialnym Maxwell Communication Corporation w Europie Wschodniej z siedzibą w Warszawie. Wieloletni współpracownik Radia Wolna Europa i polskiej sekcji BBC. Korespondent „Polityki”, znawca Bliskiego Wschodu. Zmarł w 2015 r.