Klasyki Polityki

Porządek narodowy

Rosyjscy faszyści. Cel: władza i dyktatura

Moskiewscy naziści w patrolach miejskich nie chodzą, co nie znaczy, że są mniej czujni. Moskiewscy naziści w patrolach miejskich nie chodzą, co nie znaczy, że są mniej czujni. Reuters / Forum
Nieustające od lat wojny na górze prowadzone przez Borysa Jelcyna i bieda ogarniająca coraz szersze warstwy ludności stworzyły doskonały klimat dla rozwoju wszelkich ruchów skrajnych, szukających prostych recept na wyjście ze ślepej uliczki. Klimat ten wykorzystują także rosyjscy faszyści.

Czarna koszula. Na ramieniu opaska podobna do hitlerowskiej. Przy pasie pistolet... To nie film o Niemczech lat 30. To letni dzień w Rosji 1998 r., bo obok człowieka ze swastyką stoi współczesny rosyjski milicjant. Razem stanowią patrol porządkowy – zwykły obrazek z życia podmoskiewskiego miasteczka Sołncewsk. To nie rezerwat dla rosyjskich neonazistów, bo takich miast, gdzie MSW współpracuje z organizacją Rosyjska Jedność Narodowa, jest wiele.

Moskiewscy naziści w patrolach miejskich nie chodzą, co nie znaczy, że są mniej czujni: obstawiają węzeł kolejowy Ramenskoje, kontrolują wodne stacje ratownicze w ośrodkach wypoczynkowych Sosnowy Bór i Kuzminki, no i oczywiście sprawują pieczę nad Parkiem Terleckim, gdzie znajduje się ich siedziba.

Jesteśmy faszystami!

To jednak łagodna odmiana współczesnej rosyjskiej ideologii faszystowskiej. Młodzi, zjednoczeni w przybudówce RJN zwanej Rosyjski Sojusz Narodowy – zarzucają swym przywódcom wstydliwe odcinanie się od korzeni, traktują ich jak skansen. RSN dumnie głosi w swej gazetce „Szturmowiec”: jesteśmy faszystami! Ich dewiza: czystość krwi i wiary. Cel: władza i dyktatura.

Zajęcia z walk wręcz prowadzi sam wódz, 24-letni Konstantin Kasimowski. Teoretyczna podstawa: „Wypisy dla niemieckiej młodzieży” wydane w 1938 r. dla Hitlerjugend. Młody wódz przyznaje, że lekceważy politykę i zabiegi o władzę wodza głównego – Barkaszowa. Przy RSN działają skinheadzi – „Golone Głowy – Oddział 2”. W każdą niedzielę urządzają obławy na czarnoskórych. Ofiarami są najczęściej studenci Uniwersytetu Przyjaźni Narodów (dawniej im. Patrice´a Lumumby). Ani jedna nota ambasad afrykańskich do rosyjskiego MSZ nie doczekała się odpowiedzi.

Czterdziestoparoletni wódz Rosyjskiej Jedności Narodowej (RJN) – Aleksander Barkaszow, ma wąsiki i przylizane włosy.

Polityka 38.1998 (2159) z dnia 19.09.1998; Świat; s. 43
Oryginalny tytuł tekstu: "Porządek narodowy"
Reklama