Klasyki Polityki

Chronić człowieka na celowniku. Zagadka Tali Fahimy

Tel Awiw, aresztowanie lewicowej demonstrantki protestującej przeciwko represjom wobec Palestyńczyków. Tel Awiw, aresztowanie lewicowej demonstrantki protestującej przeciwko represjom wobec Palestyńczyków. AFP
Przez wiele miesięcy młoda Żydówka z Tel Awiwu chodziła krok w krok z uzbrojonym Zacharią Zubejdim, poszukiwanym przez władze terrorystą palestyńskim, służąc mu jako żywa tarcza ochronna przed kulami izraelskich komandosów. Co spowodowało, że stanęła po drugiej stronie barykady?

Tali Fahima, młoda urzędniczka z Tel Awiwu, ogląda świat oczami krótkowidza, ukrytymi za grubymi szkłami w rogowej oprawie. Kruczoczarne włosy, gładko uczesane do tyłu, spięła ciemną wstążką. W dłoni ściska nieodłączną paczkę długich Marlboro, mimo iż ręce ma skute kajdankami. Przed chwilą odczytano jej kolejny nakaz aresztowania, tym razem wydany w trybie administracyjnym za osobistą zgodą ministra obrony Szaula Mofaza. Jeśli odrzucona zostanie apelacja do prezesa sądu okręgowego w Tel Awiwie, najbliższe cztery miesiące spędzi w celi więziennej, przesłuchiwana przez służby specjalne Szin Bet.

Polityka 38.2004 (2470) z dnia 18.09.2004; Świat; s. 48
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Prezentacja
21.04.2021