Klasyki Polityki

Ładunek nienawiści

Terroryści-samobójcy z czasów drugiej intifady

Palestyńscy bojownicy Hamasu w Gazie. Defilada przyszłych samobójców-zamachowców. Chętnych na śmierć są tysiące. Palestyńscy bojownicy Hamasu w Gazie. Defilada przyszłych samobójców-zamachowców. Chętnych na śmierć są tysiące. Gamma / BEW
Zwycięstwo będzie nasze, bo wy chcecie żyć, a my gotowi jesteśmy umrzeć – nic lepiej nie ilustruje świadomości zamachowców-samobójców. To najgroźniejsza broń XXI w. Nikt jeszcze dogłębnie jej nie zbadał i nikt nie potrafi rozbroić.
Pogrzeb ofiar zamachu w Bejrucie, 1983 r. Amerykanie wkrótce potem ewakuowali się z Libanu.Corbis Pogrzeb ofiar zamachu w Bejrucie, 1983 r. Amerykanie wkrótce potem ewakuowali się z Libanu.

O czwartej po południu nieznany działacz Hamasu zapukał do drzwi Saida Hotari w Kalkilji na Zachodnim Brzegu. Said właśnie skończył modły i złożył głęboki ukłon w stronę świętej Mekki. Młodzi ludzie wymienili hasło. Przybysz pomógł Saidowi opasać się ciężkim ładunkiem wybuchowym, podłączyć wtyczki zapalników i narzucić na siebie luźną, płócienną kurtkę. Pasy zamachowców muszą być tak skonstruowane, aby siła wybuchu szła od środka na zewnątrz, zapewniając szeroki rozrzut gwoździ i innych metalowych części, działających jak szrapnel.

Polityka 6.2003 (2387) z dnia 08.02.2003; Świat; s. 47
Oryginalny tytuł tekstu: "Ładunek nienawiści"
Reklama

Czytaj także

Historia

Droga sztuka – w co się teraz inwestuje

Aukcyjny rynek sztuki w Polsce w swojej 30-letniej historii przeżywał hossy i bessy, mody i nagłe zwroty. Ale mniej więcej od roku po prostu staje na głowie.

Piotr Sarzyński
22.07.2021