Klasyki Polityki

Rozstrzelać Buddę

Rozstrzelać Buddę. W 2001 r. talibowie zniszczyli posągi

Rozstrzeliwanie posągów Buddy to rozpaczliwe wołanie o pomoc Rozstrzeliwanie posągów Buddy to rozpaczliwe wołanie o pomoc EAST NEWS
Dla talibów starożytne posągi Buddy w dolinie Bamian to tylko bałwany wykute w kamieniu. Nie przejmują się nimi tak samo jak żywymi ludźmi poddanymi ich rządom. Mułła Omar, przywódca „islamskiego państwa afgańskiego”, rozkazał zniszczyć pomniki. I dopiero ten rozkaz przypomniał światu o tragicznym losie kraju.
Posągi w Bamian, wysokości 38 i 53 m, pochodzą sprzed 1,5 tys. lat i są najsłynniejszym w świecie zabytkiem kultury w Afganistanie.EAST NEWS Posągi w Bamian, wysokości 38 i 53 m, pochodzą sprzed 1,5 tys. lat i są najsłynniejszym w świecie zabytkiem kultury w Afganistanie.

Talib znaczy poszukiwacz prawdy objawionej w świętej księdze islamu. To nie talibowie zmusili Armię Czerwoną do wycofania się z Afganistanu w lutym 1989 r. Laur zwycięstwa należy do afgańskich mudżahedinów – luźnego przymierza siedmiu różnych muzułmańskich partyzantek walczących z Rosjanami, którzy weszli do Afganistanu ratować lewicowy reżim Babraka Karmala.

Polityka 11.2001 (2289) z dnia 17.03.2001; Świat; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Rozstrzelać Buddę"
Reklama

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021