Klasyki Polityki

Rosja w kawałkach

Rosja jak niedźwiedź w klatce

Bukowski: Nie wierzę w żaden sukces Putina i jego otoczenia. Bukowski: Nie wierzę w żaden sukces Putina i jego otoczenia. joneybrain / Pixabay
W 1991 r. była szansa ruszyć do przodu, ale Rosja nie odważyła się na reformy. Dziś myśli o odbudowywaniu Związku Sowieckiego – przynajmniej symbolicznie. A jej celem jest uzależnienie całej Europy. Ale to się nie może udać – twierdzi Władimir Bukowski i wróży Rosji rozpad.
Władimir Bukowski (1942-2019)BEW Władimir Bukowski (1942-2019)

Kilka lat temu ogród zoologiczny w brytyjskim Bristolu dostał niezwykle cenny dar od rosyjskiego rządu: polarnego niedźwiedzia. Zbudowano dlań wielki wybieg i zorganizowano równie wielką fetę z tej okazji. Wtedy właśnie wpuszczono misia do jego nowego domu. I co się okazało? Niedźwiedź nie umiał wykorzystać przestrzeni, która nagle się przed nim otworzyła. Trzy kroki w przód, trzy w tył – to wszystko, na co potrafił się zdobyć. Jak w swej moskiewskiej klatce, w której żył do tej pory. Taka jest dziś Rosja – powiedział niedawno w Pradze na konferencji o bezpieczeństwie na obszarze euroatlantyckim Władimir Bukowski.

Polityka 22.2001 (2300) z dnia 02.06.2001; Świat; s. 34
Oryginalny tytuł tekstu: "Rosja w kawałkach"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >