Klasyki Polityki

Chłopiec na łódce

Chłopiec na łódce. USA i Kuba walczą o Eliana Gonzaleza

Przypadek Eliana jest najgłośniejszym i najbardziej politycznym sporem w ostatnim dziesięcioleciu, ale gwałtowne spory o dzieci są dla policji i sądów rodzinnych gorzkim chlebem powszednim. Przypadek Eliana jest najgłośniejszym i najbardziej politycznym sporem w ostatnim dziesięcioleciu, ale gwałtowne spory o dzieci są dla policji i sądów rodzinnych gorzkim chlebem powszednim. EPA / Forum
Samego dramatu dziecka wystarczyłoby na powieść: sześcioletni malec w przewróconej sztormem małej łodzi na morzu widzi śmierć matki i kilkunastu innych osób, dryfuje na dętce samochodowej wśród rekinów, wyłowiony trafia pod opiekę krewnych w USA, którzy występują przeciw jego rodzonemu ojcu na Kubie.
Rodzice małego Eliana byli rozwiedzeni.AFP Rodzice małego Eliana byli rozwiedzeni.

A na dramat prywatny nakłada się jeszcze potężniejszy konflikt publiczny: nagle okazało się, że oba kraje pokochały to jedno małe dziecko – kraje w stanie ciągłej wojny propagandowej – i postanowiły walczyć o malca aż do upadłego.

Mały Kubańczyk Elian Gonzalez nie zdaje sobie sprawy, bo i nie może w tym wieku, jakie potężne siły rozbudził i jakie emocje wzniecił. Główni kandydaci w wyborach prezydenckich zabierają głos, jednak w tonie ostrożnym: że dziecko nie powinno być przedmiotem rozgrywki politycznej.

Polityka 6.2000 (2231) z dnia 05.02.2000; Świat; s. 32
Oryginalny tytuł tekstu: "Chłopiec na łódce"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >