Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Kaczyński zmienił kurs, ale cel podróży jest ten sam

Jarosław Kaczyński, prezes PiS Jarosław Kaczyński, prezes PiS Michal Dyjuk / Forum
„PiS zbrzydł” – ubolewa wicenaczelny „Gazety Polskiej”. Konsekwencje zmian mogą wykraczać poza samą partię Kaczyńskiego.

Jarosław Kaczyński przeprowadził właśnie skomplikowaną operację na żywym organizmie, jakim jest jego własna partia. Pacjent przeżył, ale niektórzy najbliżsi z trudem go rozpoznają. „PiS zbrzydł” – ubolewa wicenaczelny „Gazety Polskiej” Piotr Lisiewicz w tekście o rekonstrukcji rządu i dymisji Antoniego Macierewicza. Niepokorny publicysta z żalem odnotowuje, że do władzy dopuszczeni zostali gowinowcy, karierowicze, bezideowcy; unika krytyki samego Kaczyńskiego, ale z tekstu przebija pytanie: „Prezesie, jak pan mógł to nam zrobić?”.

Jak Kaczyński odmienił PiS?

PiS – czy szerzej: obóz władzy – został zrekonstruowany wielorako.

Po pierwsze, personalnie. Temat był już wielokrotnie wałkowany, więc pokrótce tylko przypomnę, że z rządu zniknęła czwórka ministrów przysparzających największych kłopotów politycznych, wizerunkowych i w relacjach z Unią. Nieco podobne motywacje stały za wymianą Beaty Szydło na Mateusza Morawieckiego. Następcy ministrów – nawet Mariusz Błaszczak i Joachim Brudziński – są mniejszym lub dużo mniejszym obciążeniem.

Po drugie, zmieniła się agenda. Słowa klucze to dziś inwestycje, rozwój, przedsiębiorczość, technologie, walka ze smogiem, start-upy.

Po trzecie, nowe są metody. Symboliczne było zniknięcie kary dla TVN, nałożonej przez KRRiT w ostatnich dniach rządu Szydło i uchylonej przez KRRiT u zarania rządu Morawieckiego. PiS stawia na dialog: z Unią, rezydentami, przeciwnikami wycinki puszczy. Cisza zapanowała w sprawie ustawy o dekoncentracji mediów. W sprawie reparacji wojennych od Niemiec nowy szef MSZ wykroczył poza dotychczasową linię PiS (zaproponował rozmowy na poziomie ekspertów, nie polityków), wywołując zdumienie i złość posłów. Zmieniają się nawet kadry w TVP.

Wszystko to składa się na obraz odwilży. Upierałbym się, że wykracza ona poza zwykłą taktykę przedwyborczą PiS; Macierewicz nie został teraz schowany na czas kampanii, lecz wyrwany z korzeniami. Był, podobnie jak Jan Szyszko, anachronizmem w obozie władzy.

Kto straci, kto zyska na zmianach w PiS?

Ta ewolucja może mieć bardzo daleko idące konsekwencje nie tylko dla życia wewnętrznego PiS. Z tego będą potężne kłopoty dla partii centrum – PO i Nowoczesnej, a także dla Kukiz ’15. W styczniowym sondażu CBOS te trzy ugrupowania straciły łącznie 11 punktów proc., PiS zyskał 3 punkty. W dłuższej perspektywie zyskać może lewica, choć jeszcze długo nie będzie w stanie urosnąć na tyle, by zagrozić PiS.

Aha, doceniając zręczność i zdecydowanie, z jakim Kaczyński zmienił kurs, nie należy zapominać, że cel podróży pozostaje bez zmian. Istota tej władzy – przejmowanie kolejnych instytucji, przebudowa Polski i Polaków, wymiana elit itp. – jest, jaka była.

Z tym że teraz zrobiło się jakby ciut bliżej do zmiany konstytucji w przyszłej kadencji.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama