Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kraj

Sondaże wyborcze: Remis KE i PiS

Co mówią sondaże i jak je czytać? Co mówią sondaże i jak je czytać? Anna S. Kowalska / Polityka
Po serii sondaży niekorzystnych dla Koalicji Europejskiej – w kwietniu przegrywała z PiS seryjnie – można było kwękać na jakość kampanii opozycji. Maj zaczął się dla niej jednak nieźle; pierwsze dwa badania (oba telefoniczne) wskazują na remis między dwoma największymi komitetami.

Najpierw wyniki. W sondażu Kantar MB dla TVN z 8 maja PiS prowadzi z KE 34 do 33 proc. Wiosna ma 8 proc., a nad progiem są jeszcze Konfederacja (6 proc.) i Kukiz ’15 (5 proc.). Są i tacy wyborcy (łącznie 12 proc.), którzy albo nie chcą zdradzić swoich preferencji, albo twierdzą, że jeszcze nie zdecydowali, kogo poprą.

Z kolei w badaniu IBSP dla Radia Zet i „Newsweeka” z 7–9 maja na pierwszym miejscu jest Koalicja Europejska (41,9 proc.), PiS ma 39 proc. Na partię Roberta Biedronia chce głosować 9,5 proc. badanych, tuż pod progiem jest Kukiz ’15 (4,8 proc.). Konfederację (1,8 proc.) wyprzedza Lewica Razem (2,7 proc.).

Czytaj także: Jak czytać sondaże

Wyniki sondaży są niemal identyczne

Czytelników zmartwionych rozziewem między tymi sondażami spieszę uspokoić – w istocie są one niemal identyczne.

Jeśli bowiem z pierwszego badania – Kantar MB - wyłączymy wspomniane 12 proc. niezdecydowanych lub tajemniczych wyborców i rozdzielimy ich proporcjonalnie między partie (czyli wyniki przedstawimy tak jak w sondażu IBSP), to poparcie dla komitetów będzie wyglądało tak (dla ułatwienia w nawiasach przypominam wynik IBSP):

PiS – 38,6 proc. (39 proc.)
KE – 37,5 proc. (41,9 proc.)
Wiosna – 9 proc. (9,5 proc.)
Konfederacja – 7 proc. (1,8 proc.)
Kukiz ’15 – 5,7 proc. (4,8 proc.).

Jak widać, największa różnica – 5,2 pkt proc. – jest w przypadku Konfederacji. Pamiętajmy jednak, że błąd pomiaru to ok. 3 pkt proc. W badaniu IBSP poparcie dla Konfederacji mieści się tak naprawdę w widełkach od 0 do 4,8 proc., w Kantarze – od 4 do 10 proc.

Podobnie jest w przypadku pozostałych komitetów – wszystkie różnice między oboma sondażami mieszczą się w granicach błędu pomiaru.

Frekwencja tajemnicą aż do wyborów

Krótko mówiąc, dziś ani PiS, ani KE nie mogą być pewni zwycięstwa, a z mniejszych komitetów tylko Wiosna może nie obawiać się 5-proc. progu wyborczego.

To oczywiście obraz z teraz, fotografia preferencji z pierwszej dekady maja. Wybory odbędą się 26 maja, wiele więc się jeszcze pozmienia, a tajemnicą tych wyborów aż do końca będzie frekwencja. Na kampanię można zatem narzekać do woli, ale na brak emocji na pewno nie.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną