Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Co w nowym numerze „Polityki”

Temat okładkowy najnowszej „Polityki” mógł być tylko jeden. Film braci Sekielskich „Tylko nie mówi nikomu” wstrząsnął całym krajem.

Politykaokładka - Polityka 20 2019

Politycy, hierarchowie, publicyści, wierzący i niewierzący Polacy – komentują to, co zobaczyli, stawiają postulaty, żądają wyciągnięcia konsekwencji wobec wieloletniego milczenia Kościoła w sprawie pedofilii wśród kapłanów i tuszowania takich zdarzeń. Ale też nasila się na tym tle polityczny, ideologiczny i religijny konflikt, i to tuż przed ważnymi wyborami.

Tym wszystkim sprawom poświęcamy dużo miejsca w nowym numerze. Proponujemy zatem bardzo interesującą rozmowę Joanny Podgórskiej z Tomaszem Sekielskim, współtwórcą filmu, o tym, jak docierał do ofiar aktów pedofilskich, do sprawców tych przestępstw, a także jak ocenia reakcje na swój dokument. O politycznych konsekwencjach filmu i wszystkich towarzyszących mu okolicznościach pisze Jerzy Baczyński w swoich cotygodniowych „Przypisach”. A o tym, kto i dlaczego chce wywołać w Polsce wojnę religijną i kulturową, pisze Martyna Budna przy współpracy Rafała Kalukina.

Co ponadto w najnowszej „Polityce”?

O „bombowych” maturach – kto stoi za fałszywymi, masowymi alarmami? – tym zajął się na naszych łamach Juliusz Ćwieluch.

Polityczne plany Donalda Tuska analizuje Rafał Kalukin – bliżej jakiej decyzji jest obecny szef Rady Europejskiej, jaki wpływ na to miała ostatnia wizyta w Polsce i co się wydarzy 4 czerwca?

Sylwetkę aktora Olgierda Łukaszewicza, euroentuzjasty, który jeździ po kraju po to, aby przekonywać do idei Unii Europejskiej – kreśli Martyna Bunda.

Socjolog Filip Pazderski opowiada o interesujących badaniach, z których wynika, że Polacy częściej niż inne nacje mają wewnętrznie sprzeczne poglądy w ważnych cywilizacyjnych kwestiach.

Ewa Siedlecka natomiast pisze o tym, jak władza zamierza dyscyplinować sędziów po to, aby domknął się mechanizm kontroli przez partię rządzącą całego wymiaru sprawiedliwości.

Ponadto: co pozostało z Funduszu Wczasów Pracowniczych, o tym, jak 30 lat temu powstawała „Gazeta Wyborcza”, o wielkim wymieraniu gatunków, o masowym przerabianiu powieści na seriale oraz o rosnącej modzie na kitesurfing.

Polecam, zachęcam i życzę przyjemnej lektury!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną