Kraj

Wiceminister nauki złożył dymisję. Przeprosił za swoje słowa

Wiceminister radził uczniom, którzy nie dostali się do szkół: mogą poszukać szkoły za granicą. Wiceminister radził uczniom, którzy nie dostali się do szkół: mogą poszukać szkoły za granicą. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Wiceminister radził uczniom, którzy nie dostali się do szkół: mogą poszukać szkoły za granicą.

„Chciałbym przeprosić wszystkich, którzy poczuli się dotknięci moją wypowiedzią dla »Kuriera Lubelskiego«, wypowiedzi nie autoryzowałem. W poczuciu odpowiedzialności za dobro obozu Zjednoczonej Prawicy postanowiłem jednak złożyć dymisję z funkcji wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego” – napisał na Facebooku wiceszef MNiSW Andrzej Stanisławek.

Sprawa dotyczy wypowiedzi opublikowanej w artykule „Sprawdził się czarny scenariusz. Rozpacz uczniów i rodziców” na temat rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i problemów uczniów w Lublinie. „Taka myśl przychodzi mi do głowy, że może trzeba skorzystać z rozwiązań studenckich. Nie wiem, czy jest jeszcze na to szansa, ale może uczniowie, którzy nie dostali się do żadnej szkoły, mogą poszukać odpowiedniej za granicą” – komentował Stanisławek.

Polscy uczniowie strajkują, bo nie ma dla nich miejsc

Rzecznik rządu Piotr Müller jest przekonany, że Mateusz Morawiecki przyjmie dymisję Stanisławka. „Takie wypowiedzi nie mogą mieć miejsca w sferze publicznej. Często padały ze strony Platformy Obywatelskiej, pamiętamy słowa o mirabelkach, szczawiu i chodzeniu do lekarza dla rozrywki” – mówił.

Podwójny rocznik uczniów, którzy skończyli szkoły podstawowe i gimnazja, spotka się we wrześniu w szkołach ponadpodstawowych. Zgodnie z zaleceniami resortu edukacji dyrektorzy placówek mieli zwiększyć liczbę oddziałów. Nie gwarantuje to jednak, że wszyscy uczniowie dostaną się do szkół. Dla wielu zabrakło miejsc. Szkoły ponadpodstawowe muszą przyjąć ok. 370 tys. więcej uczniów, niż miało to miejsce w ubiegłym roku. Tymczasem o przyjęcie do liceów i techników ubiega się 705 tys. gimnazjalistów i ósmoklasistów. W związku z problemami rekrutacyjnymi lubelscy uczniowie zorganizowali protest.

Czytaj więcej: MEN powołuje fachowca od pobożnych życzeń

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak pozostać sobą po spektakularnym sukcesie bądź porażce

Jak sobie poradzić z porażką, ale też sukcesem.

Grzegorz Gustaw
08.08.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną