Kraj

Nie wiesz, na kogo głosować? Sprawdź, do której partii ci najbliżej

Jeśli nie masz czasu czytać programów wyborczych, a chcesz świadomie zagłosować, to koniecznie wykonaj test wyborczy. Jeśli nie masz czasu czytać programów wyborczych, a chcesz świadomie zagłosować, to koniecznie wykonaj test wyborczy. Forum
Jeśli nie masz czasu przeczytać całych programów wyborczych, a chcesz świadomie zagłosować, to koniecznie weź udział w quizie wyborczym.

Ponad 5 tys. osób chce dostać się do Sejmu, na jedno miejsce przypada więc aż 11 kandydatów. O sto miejsc w Senacie walczy 280 kandydatów. W prawie połowie okręgów o mandat senatora walczą tylko dwie osoby – jedna rekomendowana przez PiS, a druga przez opozycję.

Obietnic i zapowiedzi wyborczych jest tak wiele, że czasami trudno się w nich zorientować. A przecież warto głosować świadomie i popierać tych, którzy przy Wiejskiej będą reprezentować nasze poglądy.

Jak podjąć decyzję, na którą partię zagłosować już 13 października? Z pomocą przychodzi Stowarzyszenie 61, niezależna i apartyjna organizacja pozarządowa. W serwisie MamPrawoWiedzieć.pl można zrobić test zgodności poglądów z kandydatami do parlamentu. Dziennikarze „Polityki” brali udział w układaniu pytań.

Zebrano tu odpowiedzi kandydatów w sprawach dotyczących wszystkich dziedzin życia (m.in. legalizacji związków osób tej samej płci, ekologii, finansowania mediów publicznych, relacji państwo–Kościół, podatków, płacy, polityki zagranicznej). To w tych kwestiach nasi reprezentanci będą głosować w Sejmie i Senacie w najbliższych latach.

Wyborcom zostały postawione te same pytania co kandydatom. Po udzieleniu odpowiedzi w tym teście dowiesz się, w ilu procentach twoje poglądy zgadzają się z poglądami danego kandydata – z całej Polski i z twojego okręgu wyborczego.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną