Kraj

Koalicja zadowolona z drugiego miejsca. Opozycja zamierza współpracować

Wieczór wyborczy w Koalicji Obywatelskiej Wieczór wyborczy w Koalicji Obywatelskiej Adam Stępień / Agencja Gazeta
Jeżeli wyniki exit poll zawyżą wynik PiS i opozycji uda się odebrać samodzielną większość w Sejmie partii Jarosława Kaczyńskiego, to będzie to niewątpliwy sukces KO, Lewicy i PSL.

Koalicja Obywatelska z drugim miejscem w wyborach – według badania exit poll zrealizowanego przez Ipsos blok Grzegorza Schetyny zdobył 27,9 proc. głosów. To o 16 pkt proc. mniej od PiS i o 15,5 pkt proc. więcej, niż wyniósł wynik Lewicy. Do Sejmu dostały się też PSL i Konfederacja. Oznacza to, że PiS balansuje na granicy samodzielnej większości, a Koalicja pozostanie zdecydowanie największą partią opozycji. Wprowadzi jednak o kilkudziesięciu posłów mniej niż PO i Nowoczesna w 2015 r.

Koalicja zorganizowała swój wieczór wyborczy przy warszawskim pl. Trzech Krzyży. Działacze już na godzinę przed ogłoszeniem wyników liczyli, że uda się odebrać samodzielną większość partii rządzącej. – Będziemy mieli ok. 30 proc., PiS wygra, ale najpewniej nie uzyska samodzielnej większości – mówili najwięksi optymiści. Inni zbywali pytania o oczekiwania względem wyborów. – Będzie dobrze – skwitowała jedna z czołowych postaci KO.

Czytaj także: Co nas czeka po tych wyborach?

Współpraca i nadzieja opozycji na Senat

Gdy ogłoszono wyniki exit poll, na scenę wyszli liderzy KO. Pierwszy głos zabrał przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. – Dziękujemy za te miliony głosów, to było i jest święto demokracji – mówił. – Dziękujemy tym, którzy głosowali na partie opozycyjne, a w szczególności tym, którzy głosowali na Koalicję Obywatelską. Lider PO odniósł się też do ostatnich czterech lat, mówiąc, że to był okres ciężkiej pracy. Wyraził nadzieję, że opozycji uda się wygrać wybory do Senatu – wyniki głosowania nie były bowiem znane o 21.

Schetynie wtórowała kandydatka Koalicji na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska. Ona też liczy na to, że uda się „zdobyć” Senat. – Ludzie chcą współpracy, my dajemy szansę na współpracę, na porozumienie. Wierzę w nasze zwycięstwo.

Z kolei poseł PO Arkadiusz Myrcha w rozmowie z „Polityką” odniósł się do perspektyw współpracy na opozycji. – Nie ma wrogów na opozycji, w ostatnich latach udawało nam się działać z Nowoczesną i PSL, teraz liczymy na to samo także z Lewicą. Wykluczamy tylko współpracę z Konfederacją – mówił Myrcha.

Umiarkowany sukces Koalicji, dobry wynik opozycji

Z jednej strony wynik Koalicji oznacza, że partie formujące blok wprowadzą mniej posłów do Sejmu niż w 2015 r. Koalicja Platformy Obywatelskiej, Zielonych i Nowoczesnej nie przekonała do siebie elektoratu – dystans do PiS się zwiększył, a do tego partii wyrosła konkurencja po lewej stronie. 11,9 proc. głosów dla Lewicy da jej solidną reprezentację w Sejmie i postawi polityków Koalicji w niewygodnej sytuacji. W nadchodzącej kadencji będą musieli znaleźć sposób na konstruktywną krytykę rządu, a także na odróżnienie się od lewicowego bloku, który po czterech latach wraca do parlamentu.

Jeżeli jednak wyniki exit poll zawyżą wynik PiS i opozycji uda się odebrać samodzielną większość w Sejmie partii Jarosława Kaczyńskiego, to będzie to niewątpliwy sukces KO, Lewicy i PSL.

Czytaj także: Summa wszystkich strachów. Jaki był ostatni przedwyborczy weekend

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną