Kraj

Tak samo, ale zupełnie inaczej

Inny Sejm, inny Senat, inny kraj

Bez względu na to, co wydarzy się w najbliższych miesiącach, w Senacie zapanuje niepewna równowaga. Wystarczy bowiem nieobecność, jakieś wstrzymanie się od głosu, by szala zwycięstwa przechylała się raz na jedną, innym razem na drugą stronę. Bez względu na to, co wydarzy się w najbliższych miesiącach, w Senacie zapanuje niepewna równowaga. Wystarczy bowiem nieobecność, jakieś wstrzymanie się od głosu, by szala zwycięstwa przechylała się raz na jedną, innym razem na drugą stronę. Leszek Zych / Polityka
Najważniejszy wynik wyborów jest oczywisty: rząd pozostanie w rękach PiS. Będzie zatem pod wieloma względami tak samo. Nie należy się spodziewać ani zmiany stylu rządów, ani respektu dla naruszanych w poprzedniej kadencji reguł. Będzie jednak inaczej – bo opozycja nie będzie już tak bezradna jak przez ostatnie cztery lata.
Rafał MatyjaJakub Włodek/Agencja Gazeta Rafał Matyja

Okazało się, że za formacją Jarosława Kaczyńskiego nie stoi potężny suweren, który przytłaczającą większością głosów zatwierdził sposób sprawowania władzy. Aby uzyskać tę miażdżącą przewagę, PiS użył po raz pierwszy w historii Trzeciej Rzeczpospolitej tak wielkich transferów finansowych, w sposób bezprecedensowy wykorzystał poparcie mediów publicznych. I ledwo utrzymał większość w Sejmie.

To otwiera nowy polityczny sezon w inny sposób niż ten, który zaczął się przed czterema laty. Obóz władzy wie, że zaciągnięte w kampanii zobowiązania są trudniejszym kontekstem rządzenia niż ulubiona fraza premier Beaty Szydło „przez osiem ostatnich lat”, wskazująca na błędy i zaniedbania koalicji PO-PSL.

Polityka 44.2019 (3234) z dnia 29.10.2019; Ogląd i pogląd; s. 21
Oryginalny tytuł tekstu: "Tak samo, ale zupełnie inaczej"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Lefebryści. Schizmatycy w łonie Kościoła katolickiego

Papież Franciszek i jego poprzednik Benedykt XVI wykonali pewne gesty wobec tradycjonalistycznego Bractwa św. Piusa X. Czy może dojść do pojednania? I jakie pole manewru mają obie ze stron, skoro każda z nich uważa, że to ta druga powinna się nawrócić?

Roman Graczyk
05.11.2019