Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Szary człowiek i czarna limuzyna

Retoryka populistów

Demokratycznie wybrane władze, słyszymy, podejmują decyzję, reprezentując przekonania zwykłych ludzi. Demokratycznie wybrane władze, słyszymy, podejmują decyzję, reprezentując przekonania zwykłych ludzi. Max Skorwider
Co mają ze sobą wspólnego prezydent Duda, powołana przez PiS nowa KRS oraz materiał „Wiadomości” wyśmiewający Kingę Rusin? Zaskakująco wiele.
Łukasz PawłowskiWojciech Olszanka/EAST NEWS Łukasz Pawłowski

Ale po kolei. Przekaz Prawa i Sprawiedliwości – a więc w pewnym stopniu tajemnica popularności tej partii – opiera się z grubsza na trzech twierdzeniach. Po pierwsze, to partia dotrzymująca słowa. Po drugie, jednym z najważniejszych celów partii jest budowa „Polski solidarnej”. Po trzecie, PiS jest partią najbardziej demokratyczną w tym sensie, że w największym stopniu realizującą ideały demokracji. Każde z tych twierdzeń jest fałszywe.

Owszem, PiS spełniło kilka wyborczych obietnic, a najważniejsze z nich – z punktu widzenia wizerunkowego – to obniżenie wieku emerytalnego i wprowadzenie programu 500 plus. Ale lista postulatów programowych, które zostały porzucone lub pozostają niezrealizowane, jest znacznie dłuższa. Od budowy tysięcy mieszkań w programie Mieszkanie Plus, przez zwiększenie poziomu inwestycji w stosunku do PKB, reanimację przemysłu stoczniowego, podniesienie kwoty wolnej od podatku, aż po budowę polskiej marki aut elektrycznych.

O tym, jak zamiast budowy „Polski solidarnej” polityka społeczna PiS de facto rozsadza społeczną solidarność i pogłębia nierówności, piszę w książce „Druga fala prywatyzacji”, która ukaże się w najbliższych tygodniach. Będzie zatem jeszcze – mam nadzieję – okazja do przedstawienia czytelnikom POLITYKI argumentacji w tej sprawie.

Poniżej zajmijmy się więc – groźniejszym, niż się na pozór wydaje – twierdzeniem numer trzy, czyli przekonaniem, że rządy PiS to realizacja ideału demokracji.

Partia Jarosława Kaczyńskiego nie jest w swoich hasłach odosobniona. Deklaracje miłości do demokracji składają właściwie wszystkie ugrupowania populistyczne o zapędach autorytarnych. Dlaczego? W słynnej książce „Co to jest populizm?

Polityka 9.2020 (3250) z dnia 25.02.2020; Ogląd i pogląd; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Szary człowiek i czarna limuzyna"
Reklama