Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Aż 576 nowych zakażeń! Kandydaci na prezydenta ruszyli w Polskę

Rafał Trzaskowski w Zakopanem Rafał Trzaskowski w Zakopanem Marek Podmokły / Agencja Gazeta
Ministerstwo Zdrowia potwierdziło aż 576 nowych zakażeń koronawirusem, 16 osób zmarło. Od soboty otwarte mogą być kluby fitness, parki rozrywki, baseny, sale zabaw i siłownie. Kandydaci na prezydenta pojechali w Polskę, na ulicach Warszawy protestowali zaś przedsiębiorcy, antyszczepionkowcy i osoby wspierające ruch Black Lives Matter.

Potwierdzone zakażenia, wyzdrowienia i zgony

Stan na: 
Czerwone słupki - potwierdzone nowe przypadki koronawirusa dziennie
Zielone słupki - liczba wyzdrowień w kolejnych dniach
Szare słupki - liczba zgonów w kolejnych dniach

Linia ciągła - "aktywne przypadki": skumulowana liczba zakażonych osób, pomniejszona o liczbę wyzdrowień i zgonów

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
.

  • Liczba potwierdzonych zakażeń na świecie: ponad 6,9 mln (ponad 400 tys. zgonów)
  • Liczba potwierdzonych zakażeń w Polsce: 25 986 (w tym 1153 zgonów)
  • Rekordowa dobowa liczba zakażeń w Polsce: 576
  • PKW zarejestrowała 22 komitety wyborcze
  • Rząd przedłużył zakaz lotów międzynarodowych
  • Pamiętaj! Jeśli masz wątpliwości w związku ze stanem swojego zdrowia, dzwoń na całodobową infolinię NFZ: 800 190 590
  • Osoby przebywające za granicą mogą się zgłaszać pod całodobowy numer NFZ: (+48) 22 125 66 00

Rekordowa dobowa liczba zakażeń w Polsce

Ministerstwo Zdrowia w dwóch komunikatach poinformowało w sobotę o rekordowej liczbie 576 nowych zakażeń koronawirusem oraz o 16 zgonach związanych z Covid-19. Rano ministerstwo ogłosiło 259 nowych i potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2 z województw: śląskiego 195 (z czego 190 KWK Zofiówka), opolskiego (14), wielkopolskiego (13), dolnośląskiego (13), małopolskiego (12), pomorskiego (trzy), lubelskiego (trzy), świętokrzyskiego (trzy) i podlaskiego (trzy). Resort poinformował także o śmierci sześciu osób: 82-letniej kobiety z Łańcuta, 80-letniej kobiety z Tychów, 93-letniej kobiety z Bielska-Białej, 74-letniego mężczyzny z Gliwic, 75-letniego mężczyzny oraz 73-letniej kobiety z Poznania.

Popołudniowy komunikat resortu przyniósł informację o 317 nowych przypadkach SARS-CoV-2. Zakażone osoby pochodzą z województw: śląskiego (156, wszyscy z KWK Zofiówka), łódzkiego (62), mazowieckiego (47), wielkopolskiego (27), małopolskiego (dziesięć), dolnośląskiego (siedem), opolskiego (pięć), podkarpackiego (jedna), podlaskiego (jedna) i pomorskiego (jedna). Zmarło także dziesięć osób. W Starachowicach – 80-letnia kobieta, w Kozienicach 74-letni mężczyzna. W Warszawie zmarli: dwie kobiety w wieku 83 i 90 lat oraz dwóch mężczyzn w wieku 99 i 84 lat (drugi z nich był mieszkańcem woj. łódzkiego). W Puławach zmarła 66-letnia kobieta, w Wolicy 77-letni mężczyzna. Dwóch mężczyzn – w wieku 87 lat i 80 lat – zmarło w Zgierzu.

Od początku epidemii zachorowało blisko 26 tys. osób, zmarły 1153 osoby. Wyzdrowiało dotąd 12,6 tys. osób.

Sobota protestów: BLM, przedsiębiorcy i antyszczepionkowcy

O godz. 15 w Warszawie rozpoczął się kolejny protest przedsiębiorców, którzy wyrażając swój sprzeciw wobec niedostatecznych działań rządu w obliczu kryzysu ekonomicznego wywołanego pandemią, przemaszerowali z pl. Zamkowego pod siedzibę Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej. Protest przebiegał spokojnie, jego inicjator i kandydat na prezydenta Paweł Tanajno szedł w pochodzie z żoną i dziećmi. Manifestujący puszczali z głośników muzykę z „Gwiezdnych wojen” i krzyczeli: „Idziemy po polskiego imperatora”, a także: „Precz z Kaczorem dyktatorem” czy „Kwarantanna dla PiS”. Na hasło dane przez Tanajno – „Pokażmy, gdzie mamy Kaczyńskiego” – kilkuset uczestników manifestacji przy dźwiękach piosenki Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój” odwróciło się tyłem do budynku, w którym mieści się siedziba PiS.

Z kolei pod ambasadą USA manifestowały osoby wspierające ruch Black Lives Matter. Podobnie jak w miniony czwartek uczestnicy protestu w reakcji na zabójstwo George′a Floyda zebrali się po obu stronach Alei Ujazdowskich z transparentami „I can′t breathe”, „No justice, no peace”, „No freedom till we′re equal”, „I stand with you” i wieloma innymi. Tym samym Warszawa dołączyła do setek miast solidaryzujących się z uczestnikami przetaczających się przez Stany Zjednoczone protestów przeciwko rasizmowi i brutalności amerykańskiej policji, szczególnie wymierzonej w Afroamerykanów.

Wiec poparcia dla ruchu Black Lives Matter, Warszawa 6 czerwca 2020Anna S. Kowalska/PolitykaWiec poparcia dla ruchu Black Lives Matter, Warszawa 6 czerwca 2020

W południe przeciw przymusowi szczepień protestowali także antyszczepionkowcy.

PKW zarejestrowała 22 komitety, kandydaci ruszyli w Polskę

W piątek minął termin składania zawiadomień o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów w wyborach na prezydenta i zawiadomień o uczestnictwie w wyborach tych komitetów, które zarejestrowały się na wybory zarządzone na 10 maja 2020 r. Do Państwowej Komisji Wyborczej wpłynęło 25 zawiadomień, zarejestrowane zostały łącznie 22 komitety. PKW rejestracji jednego odmówiła, a dwóm nakazała usunięcie wady zgłoszenia. Rozpoczął się pierwszy weekend w kampanii wyborczej, większość kandydatów ruszyła w Polskę. Andrzej Duda odwiedzi m.in. Podkarpacie i Mazowsze, Rafał Trzaskowski planuje wizyty w Małopolsce i w woj. świętokrzyskim. Władysław Kosiniak-Kamysz wybiera się do Małopolski i w Podkarpackie, a Szymon Hołownia m.in. do woj. lubelskiego.

Trzaskowski: Wychodzę z wami „na pole”, nie pozwolę, żeby nas dzielono

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski spędził sobotnie popołudnie w Krakowie, gdzie na Rynku Głównym spotkał się z rzeszą krakowian, do których zwrócił się jako do ludzi, „którzy mają dość krzyku, podniesionego głosu, którzy chcą podstawowego szacunku, spokoju, uśmiechu”. – Dzisiaj jest ta okazja, żeby się do siebie uśmiechnąć. Łączy nas marzenie innej Polski, takiej, z której wszyscy możemy być dumni, w której jest spokój, w której nie ma krzyku, agresji, nie ma bez przerwy manipulacji – przekonywał kandydat KO. – Polski, która jest dumna, silna i twarda dla partnerów, ale nie musi ich cały czas obrażać. Takiej Polski właśnie potrzebujemy.

Trzaskowski mówił w Krakowie o konserwatyzmie („konserwatywne wartości to uczciwość, przyzwoitość, prawdomówność, a dzisiaj rządzącym tak bardzo tego brakuje, tak jak szacunków dla innych. Konserwatyzm odrzuca radykalizm, konserwatyzm odrzuca nacjonalizm”), honorze, szacunku do tradycji i dobrym wychowaniu. Do wydarzeń ostatniego tygodnia, szczególnie do piątkowych obrad w Sejmie, odniósł się też w sposób bardziej bezpośredni: – Dwa dni temu władza nieformalna w osobie prezesa Kaczyńskiego postanowiła pokazać pogardę, (...) mówiąc hołota. Na to nie ma naszej zgody – podkreślał prezydent Warszawy. – Mamy dość języka nienawiści, mamy dość prób dzielenia nas, wydawania świadectwa moralności. Kim oni są, żeby nam wydawać świadectwa moralności?

W pierwszej części dnia Trzaskowski był na Podhalu. W Zakopanem rozmawiał m.in. z instruktorami narciarskimi i przedstawicielami branży turystycznej. – Nie ma racjonalnego planu wychodzenia z epidemii, nie ma planu, kiedy dokładnie zostaną otwarte granice, a przecież wiadomo, że jeżeli nie ma planu, to nie da się niczego zaplanować. Zwracam się do rządzących, żeby taki plan przedstawili – mówił, odnosząc się do problemów zarówno regionu, jak i całego sektora turystycznego.

Coraz więcej osób, również tutaj na Podhalu, ma dość słabej prezydentury, bo przecież wydaje się, że Podhale to jest bastion konserwatywnego myślenia, ale konserwatywne myślenie jest oparte przede wszystkim na tym, że musi być równość, muszą być równe zasady i tego, czego górale nie lubią, i o tym mi dzisiaj mówili, to hipokryzja tej władzy – mówił Trzaskowski.

Trzaskowski zbierał także podpisy pod swoją kandydaturą na Krupówkach, a następnie udał się do Domu Pamięci ks. prof. Józefa Tischnera Łopusznej.

Hołownia: Przed nami trzy najważniejsze tygodnie ostatnich 30 lat

W sobotę swoją kampanię zainaugurował w Warszawie Szymon Hołownia. Jej hasło – „Głową i sercem” – ma być według kandydata na prezydenta „drogowskazem i receptą” na szczególnie istotne najbliższe tygodnie. – Przed nami trzy najważniejsze tygodnie ostatnich 30 lat. Podczas tych tygodni zdecydujemy nie tylko o pięciu kolejnych latach, zdecydujemy o losie następnego pokolenia – mówił Hołownia pod Belwederem. – Polski nie da się naprawić pięściami albo startym od wydzierania się na wrogów gardłem przekonywał, prezentując swoją kandydaturę jako „szansę na wyjście z partyjnego klinczu PiS i anty-PiS”.

Hołownia pokazał żółty kamper – „belweder na kółkach” – którym chce w ciągu najbliższych 21 dni kampanii odwiedzić 500 miejscowości w Polsce.

Kosiniak-Kamysz: Nie pozwalam na zawłaszczanie państwa

Swoją kampanię zainaugurował także Władysław Kosiniak-Kamysz. W Tarnowie nawoływał do odnowy Rzeczpospolitej, czego – jak przekonywał kandydat ludowców i Kukiz ′15 – nie zapewni żadna „z dwóch zwalczających się partii, bo one dzisiaj będą mówić, jak to siebie nienawidzą, tylko w tej nienawiści nie mogą żyć bez siebie, oni się od siebie uzależnili, ale tak naprawdę zrobili coś dużo gorszego – uzależnili nas od permanentnej wojny w Polsce”.

Szef PSL mówił sporo o „ciężkiej chorobie nienawiści, która z największą mocą rozwija się w ostatnich pięciu latach”, ale nie tylko. – To nie będzie łatwa droga, ja wam nie obiecam wszystkiego najlepszego, nie obiecam, że nie będzie trzeba ciężko pracować i wszystko dostaniecie, nie obiecam wam, że wszystko jest dane za to tylko, że się pojawiamy gdziekolwiek. Ale obiecam wam jedno, że jak dojdziemy do celu, nie na skróty, tylko pod prąd do góry (…) na końcu drogi będzie szczyt, który się zdobywa, jest się zmęczonym, ale ma się satysfakcję z tego, co się osiągnęło – przekonywał tarnowian do swojej kandydatury lider Koalicji Polskiej. – Te trzy zadania: zatrzymać kryzys zdrowotny, kryzys gospodarczy, kryzys ustrojowy, przyjmuję i biorę na sztandary, i idziemy do Polski, idziemy w Polskę, żeby ją uzdrowić – mówił Kosiniak-Kamysz.

Duda: Bon 500 zł na wakacje dla każdego dziecka

Na spotkaniu w wyborcami w Stalowej Woli prezydent Andrzej Duda obiecał 500 zł na wakacje dla każdego dziecka. – Te pieniądze będą tak emitowane jak 500 plus. Rodziny będą otrzymywały bon turystyczny na dziecko, to będzie 500 zł na każde dziecko w rodzinie do wykorzystania na potrzeby wypoczynku turystycznego, wyjazdów, kolonii, wczasów, wszystkiego tego, co z tym związane – mówił Duda. I przekonywał, że choć szczegóły programu przedstawi w najbliższych dniach, „rozwiązanie jest już praktycznie gotowe”.

Podobna obietnica – bonu turystycznego o wysokości 1000 zł dla osób zatrudnionych na umowę o pracę – padła już w minionych tygodniach, rząd jednak dość szybko się z niej wycofał.

Urzędujący prezydent przedstawił w Stalowej Woli także plan na najbliższe lata: – To plan wielkich inwestycji strategicznych, takich jak Centralny Port Komunikacyjny czy przekop Mierzei Wiślanej – mówił, dzieląc się swoją wizją Polski czerpiącej siłę z „tradycji opartej na chrześcijaństwie i jednocześnie tradycji, która »każe nam myśleć nowocześnie«”.

Aquapark we Wrocławiu. Otwarcie po remoncieKrzysztof Ćwik/Agencja GazetaAquapark we Wrocławiu. Otwarcie po remoncie

Ruszają kluby fitness, siłownie, baseny i sale zabaw

Po ponad ośmiu tygodniach zamknięcia z powodu pandemii SARS-CoV-2 dziś otwierają się m.in. kluby fitness, parki rozrywki, baseny, sale zabaw dla dzieci i siłownie. Będą działać w nowym reżimie sanitarnym, w którym m.in. na jedną ćwiczącą osobę musi przypadać 10 m kw. przestrzeni, właściciele klubów muszą też zapewnić 1,5-metrowe odległości między sprzętami do ćwiczeń i dwumetrowe odległości między ćwiczącymi. Sprzęty do ćwiczeń i zabaw muszą być dezynfekowane po każdym użyciu, a pomieszczenia regularnie wietrzone. W każdej sali muszą też widnieć informacje o maksymalnej liczbie osób, które mogą z niej korzystać.

Dziś mogą również – po spełnieniu wymaganych przez sanepid zaleceń sanitarnych – wznowić działalność kina, teatry, filharmonie i opery.

Rząd przedłużył zakaz lotów międzynarodowych

Rozporządzenie w tej sprawie podpisał premier Mateusz Morawiecki. W poniedziałek wróciły połączenia na terenie Polski, a zakaz w międzynarodowym ruchu lotniczym pierwotnie miał obowiązywać do dziś, jednak rządzący zdecydowali się na przedłużenie go do 16 czerwca. Jak można przeczytać w uzasadnieniu, przedłużenie zakazu ma na celu minimalizację zagrożenia dla zdrowia publicznego. Przewidziano jednak kilka wyjątków – dotyczą one m.in. lotów realizowanych na zlecenie premiera oraz na zlecenie osoby fizycznej lub osoby prawnej samolotami posiadającymi do 15 miejsc pasażerskich.

Są nowe wytyczne dla przedszkoli. Jak ogłosił główny inspektor sanitarny, liczba dzieci w jednej grupie będzie mogła wzrosnąć z 12 do 16, a na każde z nich będzie przypadało nie 4, a 3 m kw. powierzchni. Zajęcia opiekuńcze są prowadzone w ponad 15 tys. placówek w całym kraju, bierze w nich udział ponad 200 tys. dzieci.

Nowe wytyczne WHO ws. maseczek

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała zalecenie, by osoby powyżej 60. roku życia z problemami zdrowotnymi nosiły specjalne maseczki medyczne, także na zewnątrz w sytuacjach, gdy nie jest możliwe utrzymanie społecznego dystansu. W przypadku innych osób zalecono trzywarstwowe maseczki bawełniano-polipropylenowo-syntetyczne.

Zdaniem WHO ludzie powinni nosić maseczki nie tylko w środkach transportu, ale także wszędzie, gdzie nie można zachowywać społecznego dystansu, np. w sklepach, w pracy, podczas spotkań towarzyskich, zgromadzeń, ale także w zamkniętych pomieszczeniach jak szkoły czy świątynie.

Do tej pory WHO wykazywało się daleko idącą ostrożnością w wydawaniu zaleceń co do stosowania maseczek z uwagi na brak dostatecznych dowodów ich skuteczności oraz w obawie o to, by ich powszechne użycie nie zaowocowało brakami tego rodzaju środków ochrony dla pracowników medycznych. WHO nadal podkreśla, że maseczki nie mogą zastąpić dwóch podstawowych środków zapobiegania rozprzestrzenianiu się pandemii: zachowania dystansu i mycia rąk. Zdaniem WHO wiele osób, które obecnie uczestniczą w protestach związanych z zabójstwem George′a Floyda, nosi maski domowej roboty, które dają jedynie fałszywe poczucie ochrony.

Czytaj także: Czy maseczki wystarczą do powstrzymania epidemii?

Piątek w Sejmie: awantura, wotum nieufności wobec Szumowskiego, dodatek solidarnościowy

Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego złożony przez posłów Koalicji Obywatelskiej. Politycy tego ugrupowania Michał Szczerba i Dariusz Joński zapowiedzieli w piątek, że Koalicja rozpoczęła prace nad projektem ustawy powołania komisji śledczej ws. Szumowskigo i afer z jego udziałem. Komisja śledcza miałaby zająć się analizą konfliktu interesów Szumowskiego w roli wiceministra nauki i dofinansowaniami, jakie w tym czasie otrzymały projekty spółek powiązanych z rodziną Szumowskich. Uwagi komisji – według posłów KO – wymagają także budzące wiele zastrzeżeń zakupy związane z epidemią, a organizowane przez Ministerstwo Zdrowia oraz Centralną Bazę Rezerw Sanitarno-Materiałowych.

Czytaj więcej: Szumowski idzie w zaparte, ale eldorado kiedyś się skończy

Zdecydowaną większością głosów przyjęty został także prezydencki projekt ustawy o dodatku solidarnościowym. Świadczenie o wysokości 1400 zł miesięcznie ma przysługiwać osobom, z którymi po 15 marca 2020 r. rozwiązano umowę o pracę za wypowiedzeniem oraz których umowa uległa rozwiązaniu po tej dacie i nie została przedłużona. Pieniądze mają być wypłacane przez trzy miesiące od początku czerwca do końca sierpnia.

Więcej o awanturze w Sejmie: „Hołota chamska”. Nie pierwszy popis zbawcy narodu

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną