Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Dorn: Czarna polewka od Kaczyńskiego

Czarna polewka, czyli Ziobro kontra Kaczyński

Zbigniew Ziobro i Jarosław Kaczyński Zbigniew Ziobro i Jarosław Kaczyński Forum
Wielu komentatorów twierdzi, że w obozie władzy istnieje konflikt między Morawieckim i Ziobrą, a Kaczyński jest w tym konflikcie arbitrem. Może tak było kiedyś, ale już nie jest.

O co chodzi w tzw. rekonstrukcji rządu, którą zajmuje się polityczny komentariat? W opowiastki o tym, że trzeba radykalnie zmniejszyć liczbę ministerstw, aby powołać rząd, który będzie sprawnie rządził, mogą wierzyć tylko skrajnie naiwni. Kiedy po wyborach w 2019 r. trzeba było rozmnożyć ministerstwa, bo taka była potrzeba polityczna, to je rozmnożono. Teraz redukuje się liczbę resortów, bo pojawiły się inne potrzeby. Moim zdaniem można zidentyfikować trzy. Po pierwsze, zmniejszenie liczby ministrów to redukcja liczby konfliktów, donosów, homeryckich bojów o beneficja i konfitury, z którymi ministrowie latali do rzeczywistego centrum dyspozycji politycznej, czyli na Nowogrodzką. Oznacza to dostosowanie liczby konfliktów rozstrzyganych na najwyższym szczeblu do zmniejszonych, zapewne z powodu wieku, możliwości przerobowych pana prezesa Kaczyńskiego.

Czytaj też: Prezes ma pomysł, jak osłabić Ziobrę

Kaczyński w roli arbitra? Już nie

Po drugie, redukcja liczby ministerstw rzeczywiście wzmacnia pozycję premiera Morawieckiego. Przy 21 resortach automatycznie wzrasta liczba sporów wewnątrzresortowych i uzgodnienie na szczeblu premiera poglądów i interesów staje się zadaniem niezwykle czasochłonnym. Zmniejszenie liczby ministerstw nie spowoduje oczywiście ograniczenia liczby konfliktów między działami administracji rządowej, ale spora część z nich przeniesie do wewnątrz nowych superministerstw i będą się nimi zajmować ministrowie. Premier wzmocniony poparciem Nowogrodzkiej będzie mógł skuteczniej odgrywać rolę śluzy regulującej dopływ kwestii spornych do centrum dyspozycji politycznej.

Polityka 38.2020 (3279) z dnia 15.09.2020; Komentarze; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Dorn: Czarna polewka od Kaczyńskiego"
Reklama