Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Kaczyński samorządom nie ufa. Czas porachunków

Samorząd musi szukać dodatkowych dochodów. W Warszawie mieszkańcy zapłacą więcej za wywóz śmieci. Samorząd musi szukać dodatkowych dochodów. W Warszawie mieszkańcy zapłacą więcej za wywóz śmieci. Cezary p / Wikipedia
Choć znaczenie samorządu jest coraz większe, jego realna siła słabnie w wyniku działań rządu PiS. Cenę zapłacimy wszyscy, nie tylko ponosząc wyższe opłaty za usługi komunalne.

W Warszawie polityka lokalna wyjątkowo często przecina się z polityką krajową. Nic dziwnego – stolicą rządzi Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej, a mieszkańcy miasta przy każdej wyborczej okazji tłumnie pokazują, co myślą o władzy Zjednoczonej Prawicy. Nic więc dziwnego, że decyzje rady miasta o zmianie cen parkowania oraz sposobie naliczania opłat za odbiór śmieci (oznaczające podwyżki) krytykowali nie tylko politycy lokalni związani z PiS, ale także przedstawiciele rządu.

Czytaj także: Smutny Dzień Nauczyciela. Codziennie ktoś płacze

PiS: Płacicie, ale nie decydujecie

Ale po kolei. Co takiego się stało? Po pierwsze – płatne parkowanie. Niedawno rozszerzona została płatna strefa, wzrosnąć mają także od 4 stycznia stawki godzinowe, koszt abonamentu dla drugiego i kolejnych samochodów w rodzinie, wydłużony także zostanie czas naliczania opłaty za pozostawienie samochodu w strefie do godz. 20. Po drugie – odbiór śmieci. Tu zmiana jest rewolucyjna, bo opłata naliczana jest proporcjonalnie do ilości zużytej wody, która odpowiada wielkości rodziny i dobrze przybliża ilość produkowanych odpadów. To oznacza podwyżki, które wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba skomentował: „rządy polityków PO w stolicy były i są nieudolne”.

Opłaty rzecz ważna, nie zatrzymujmy się jednak nad tymi konkretnymi decyzjami, by nie zgubić szerszej perspektywy, czyli narastającego sporu między samorządowcami a

  • Jarosław Kaczyński
  • PiS
  • samorząd
  • Reklama